Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma swoich wiernych fanów - uczniowie przyjeżdżają na niego z całego regionu i z zachwytem uczestniczą w "lekcjach" fizyki i chemii, nie wspominając o astronomii.
W tym roku Centrum Astronomii UMK w Piwnicach przygotowało więcej wejściówek niż w ubiegłych latach.
Inauguracja festiwalu, o czym już wielokrotnie pisaliśmy odbędzie się w czwartek o godz. 18.00 w Dworze Artusa. W panelu o zderzeniu ziemi z asteroidami weźmie udział Edward Bowell - odkrywca "Planetoidy 12999 Toruń".
W piątek monodram
Imprezy festiwalowe będą trwały już od rana - o części pisaliśmy wczoraj. Pełen ich kalendarz można znaleźć w broszurze dostępnej w Dworze Artusa lub na stronie www.festiwal.torun.pl.
W piątek o 15.00 będzie można poznać historię i tajemnice Zamku Krzyżackiego.
O 16.00 w Parku Etnograficznym rozpocznie się "Chłopska szkoła biznesu".
W programie: oryginalna gra ekonomiczna inspirowana przedsiębiorczością chłopów pańszczyźnianych z Andrychowa, którzy w XVIII wieku wytwarzali płótna i eksportowali je do krajów Europy i Azji. Gracze wcielą się w postaci tkaczy, kowali i kupców. Ich celem będzie pomnożenie majątku poprzez współpracę z innymi uczestnikami.
O 18.00 zachęcamy do chwili zadumy - w Dworze Artusa zobaczymy monodram "Opowieści o raku" Neil Dunn w interpretacji Elżbiety Czerwińskiej z Teatru Polonia w Warszawie. Po nim odbędzie się panel "Jak pomóc, gdy umiera dorosłe dziecko?".
W sobotę inscenizacja
O 11.00 w sobotę Dwór Artusa zaprasza dzieci z rodzicami na poranek muzyczny.
Także w sobotę interesująco zapowiada się kolejna impreza plenerowa przygotowana przez dra Andrzeja Nieuważnego - "Toruń stolicą Polski".
Przeniesiemy się w 1809 rok, kiedy w Toruniu przebywały władze Księstwa Warszawskiego. Zobaczymy defiladę wojska, pokazy musztry i kar dla żołnierzy, przyjazd ks. Józefa Poniatowskiego, obrady rządu oraz inscenizację bitwy nad Wisłą. Początek o godz. 11.30 na Starówce.
O 20.00 w tym samym miejscu rozpocznie się "Zlot teleskopów wszelakich".
W niedzielę opera
W niedzielę o 11.00 w ratuszu rozpocznie się wykład z pokazem "Minęło 100 lat". Krótka opowieść o życiu generał Elżbiety Zawackiej (1909-2009)".
Dzieciom w wieku 10-12 lat tego dnia, od 10.00 do 13.00, proponujemy "Książkolubnych w doczytlandii", czyli artystyczne warsztaty twórcze, w których wykorzystuje się trzy rodzaje rzeczywistości: realną, wyobrażeniową i wirtualną (Zakład Edukacji Artystycznej UMK, ul. Sienkiewicza 4).
Z kolei o 11.00 Muzeum Etnograficzne zaprasza do swojego parku na "Czerwone czapeczki rządzą", gdzie dzieci wcielą się w rolę krasnoludów i dowiedzą się czy jest naukowe uzasadnienie ich istnienia.
Festiwal zakończy opera "Dydona i Eneasz" Henrego Purcella (Baj Pomorski, godz. 18.00).