
Nie ma wątpliwości. Jesteśmy w zakładzie produkującym meble. Tylko co to za firma?
(fot. Zbiory J. Karola Słowińskiego)
Elegancko ubrani, przysiedli na ławce w "botaniku". Za plecami mieli jedną z czterech rzeźb autorstwa Bronisława Kłobuckiego. Kim są mężczyźni, których widzimy na zdjęciu?
To pytanie zadajemy PT Czytelnikom "Albumu" w imieniu J. Karola Słowińskiego, współwłaściciela firmy "Pro Bydgostia" (nie kryjemy, że sami też jesteśmy bardzo ciekawi).
- Od jednego z właścicieli sklepu ze starociami kupiłem 300 klisz. Na wielu widać tych samych mężczyzn - może to byli krewni, przyjaciele, koledzy z pracy. Liczę, że ktoś z bydgoszczan ich rozpozna - mówi Słowiński.
Zobacz również: Bydgoszczanie XX wieku na zdjęciach. "Potop" był ozdobą Bydgoszczy
Zdjęcie zrobiono w Ogrodzie Botanicznym. Wiedząc, że został on otwarty w 1930 r., mamy pewność, że fotografia pochodzi z lat 30. XX w. Przypomnijmy - ozdobą ogrodu były figurki "Czterech pór roku". Ich autorem był bydgoski artysta rzeźbiarz Bronisław Kłobucki. Jedna z figurek "zmieściła się w kadrze".
Wracając do klisz, których właścicielem stał się J. Karol Słowiński. Przez nieznajomego fotografa zostali utrwaleni nie tylko bydgoszczanie, ale mało znane fragmenty miasta. - Dałem wywołać kilkadziesiąt klisz i teraz odbitki pokazuję osobom, które pamiętają miasto z okresu międzywojennego. Jedno ze zdjęć na przedstawia Bydgoski Kabel.
Czytaj również: Bydgoszczanie XX wieku najchętniej wypoczywali za miastem [zdjęcia]

Co to za "Büro"? Kim jest ten mężczyzna? Pracownikiem? Właścicielem?
(fot. Zbiory J. Karola Słowińskiego)
Na kolejnym zdjęciu widzimy trzech pracowników zakładu meblarskiego. Wiele takich firm było w przedwojennej **
Bydgoszczy**. Czy dowiemy się, gdzie została zrobiona ta fotografia?
I trzecia zagadka. Charakterystyczna tabliczka i nieznajomy mężczyzna. Czy ktoś z Państwa poznaje to miejsce?