Do 8 maja do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 13 337 wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej. Nabór nie kończy się jednak 15 maja, jak planowano pierwotnie, bo podobnie jak o dopłaty bezpośrednie, o wparcie do krów i świń można ubiegać się o miesiąc dlużej - do 15 czerwca 2020.
Działanie „Dobrostan zwierząt” jest prowadzone w ramach PROW 2014-2020 i przeznaczone dla hodowców krów i świń. Zgodnie z założeniami, ma ono rekompensować rolnikom dodatkowo poniesione koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt. Oznacza on przede wszystkim większą powierzchnię (o min 20% wobec obecnie wymaganej) dla zwierzęcia i dostęp do wybiegu/wypasu.
ARiMR: Do piątku 8 maja 2020 r. do ARiMR wpłynęło 13 337 wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej.
Jak podaje agencja, wniosek może być także złożony po 15 czerwca 2020 r., z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. Ostateczny termin ubiegania się o płatności dobrostanowe upływa 10 lipca 2020 r.
Przypominamy stawki dopłat do krów i świń
Pakiet 1. Dobrostan świń:
- wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. 301 zł/szt. rocznie.
- wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach.Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. Płatności będą dotyczyły tuczników pochodzących od loch utrzymywanych w gospodarstwie realizującym wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. 24 zł/szt.
Pakiet 2. Dobrostan krów:
- wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym. 185 zł/szt. rocznie.
- wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim (utrzymanie wolnostanowiskowe) powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. Stawka płatności 595 zł/szt. rocznie.
- wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który poza okresem wypasu zapewni dostęp do środowiska zewnętrznego na powierzchni zwiększonej krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym. Stawka płatności do krowy mamki - 329 zł/szt. rocznie.
Jedno gospodarstwo będzie mogło realizować równolegle więcej niż 1 pakiet/wariant.
Opracowanie na podstawie:
Źródło: ARiMR
