Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad nową siecią szkół w Grudziądzu pracuje specjalnie powołany zespół

(PA)
Zdjęcie ilustracyjne. Platforma Obywatelska wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowują się do przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy edukacji.
Zdjęcie ilustracyjne. Platforma Obywatelska wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowują się do przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy edukacji. filip kowalkowski / polska press
Szczegóły poznamy pod koniec stycznia. Opracowanie nowej sieci szkół jest związane z reformą edukacji zakładającą wygaszanie gimnazjów.

- Podchodzimy do tej reformy ze spokojem. Oczekujemy na postanowienia zespołu. Mamy świadomość, że miasto zawsze dbało o to, by nauczyciele nie tracili pracy. Żyjemy nadzieją, że i teraz tak będzie - mówi Renata Matuszak, dyrektor Gimnazjum nr 6 działającego przy al. 23 Stycznia.

Oprócz „szóstki” samodzielnie, a nie w zespołach szkół, funkcjonują jeszcze gimnazja nr 4 (przy ul. Konarskiego), 7 (przy ul. Mikołaja z Ryńska) 8 (w budynku III LO przy ul. Legionów) i 9 (przy ul. Paderewskiego).

Reforma edukacji. Samorządowcy martwią się

O etaty drżą też na wsi

Niepokoju nie kryją nauczyciele wiejskich szkół.

Obawy ma m.in. kadra Gimnazjum w Jankowicach (gm. Łasin), które funkcjonuje w samodzielnym budynku. - Nastroje? Bardzo smutne - nie ukrywa Katarzyna Panter, dyrektor tej placówki. - Mamy bardzo dobrze wyposażone pracownie, salę gimnastyczną, świetną lokalizację. Młodzież dobrze się tu czuje. Co się teraz z tym stanie? Czekamy na decyzję władz gminy.

W gimnazjum tym zatrudnionych jest 13 nauczycieli. Uczy się ponad 80 dzieci.

Przed radnymi i burmistrzem gm. Łasin trudna decyzja. Tym bardziej, że na terenie tego samorządu działają aż cztery podstawówki. - Robimy wyliczenia. Pod koniec stycznia spotkamy się na komisjach wspólnych. Będziemy rozmawiali o tej sytuacji - wyjaśnia Rafał Kobylski, burmistrz gminy Łasin.

Nauczyciele bez nadgodzin

- Czujemy, że zakwestionowano jakość naszej pracy. A my, mamy ogromną satysfakcję z pracy z gimnazjalistami - o nastrojach wśród kadry mówi Adam Olejnik, dyrektor Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

I zaznacza: - Organizacyjnie nic się nie zmieni, ponieważ podstawówka i gimnazjum działają w tym samym budynku.

Natomiast, ze wstępnych wyliczeń wynika, że nauczyciele mogą stracić możliwość pracy w godzinach nadliczbowych. - A po całkowitym wygaszeniu gimnazjów, za trzy lata, raczej nie unikniemy zwolnień - przyznaje Adam Olejnik.

Szykują referendum

Tymczasem Platforma Obywatelska wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowują się do przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy edukacji. Z ramienia PO, regionalnym koordynatorem tego przedsięwzięcia został grudziądzki poseł, Tomasz Szymański.

- Chcemy zapytać Polaków o to czy godzą się na proponowane zmiany w oświacie - mówi Tomasz Szymański z PO. - Na początku przyszłego tygodnia będziemy informowali o szczegółach.

Reforma edukacji PiS. Co się zmieni w polskim szkolnictwie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska