- Podchodzimy do tej reformy ze spokojem. Oczekujemy na postanowienia zespołu. Mamy świadomość, że miasto zawsze dbało o to, by nauczyciele nie tracili pracy. Żyjemy nadzieją, że i teraz tak będzie - mówi Renata Matuszak, dyrektor Gimnazjum nr 6 działającego przy al. 23 Stycznia.
Oprócz „szóstki” samodzielnie, a nie w zespołach szkół, funkcjonują jeszcze gimnazja nr 4 (przy ul. Konarskiego), 7 (przy ul. Mikołaja z Ryńska) 8 (w budynku III LO przy ul. Legionów) i 9 (przy ul. Paderewskiego).
Reforma edukacji. Samorządowcy martwią się
O etaty drżą też na wsi
Niepokoju nie kryją nauczyciele wiejskich szkół.
Obawy ma m.in. kadra Gimnazjum w Jankowicach (gm. Łasin), które funkcjonuje w samodzielnym budynku. - Nastroje? Bardzo smutne - nie ukrywa Katarzyna Panter, dyrektor tej placówki. - Mamy bardzo dobrze wyposażone pracownie, salę gimnastyczną, świetną lokalizację. Młodzież dobrze się tu czuje. Co się teraz z tym stanie? Czekamy na decyzję władz gminy.
W gimnazjum tym zatrudnionych jest 13 nauczycieli. Uczy się ponad 80 dzieci.
Przed radnymi i burmistrzem gm. Łasin trudna decyzja. Tym bardziej, że na terenie tego samorządu działają aż cztery podstawówki. - Robimy wyliczenia. Pod koniec stycznia spotkamy się na komisjach wspólnych. Będziemy rozmawiali o tej sytuacji - wyjaśnia Rafał Kobylski, burmistrz gminy Łasin.
Nauczyciele bez nadgodzin
- Czujemy, że zakwestionowano jakość naszej pracy. A my, mamy ogromną satysfakcję z pracy z gimnazjalistami - o nastrojach wśród kadry mówi Adam Olejnik, dyrektor Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim.
I zaznacza: - Organizacyjnie nic się nie zmieni, ponieważ podstawówka i gimnazjum działają w tym samym budynku.
Natomiast, ze wstępnych wyliczeń wynika, że nauczyciele mogą stracić możliwość pracy w godzinach nadliczbowych. - A po całkowitym wygaszeniu gimnazjów, za trzy lata, raczej nie unikniemy zwolnień - przyznaje Adam Olejnik.
Szykują referendum
Tymczasem Platforma Obywatelska wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowują się do przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy edukacji. Z ramienia PO, regionalnym koordynatorem tego przedsięwzięcia został grudziądzki poseł, Tomasz Szymański.
- Chcemy zapytać Polaków o to czy godzą się na proponowane zmiany w oświacie - mówi Tomasz Szymański z PO. - Na początku przyszłego tygodnia będziemy informowali o szczegółach.