Nadchodzą dni Królowej Rzek. Festiwal Wisły 2017

  Nadchodzą dni Królowej Rzek. Festiwal Wisły 2017

  ES

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Poznajmy bliżej tę magiczną rzekę. Festiwal Wisły - organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017 - zaprasza nas na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675

  Poznajmy bliżej tę magiczną rzekę. Festiwal Wisły - organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017 - zaprasza nas na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675 a 735 kilometr ©Grzegorz Olkowski

  Żądni przygód, szanujący tradycję, kochający dobrą zabawę - za moment Festiwal Wisły! Ożyje odcinek między Włocławkiem i Toruniem. A to dzięki flisakom, wikingom, ludziom rzeki.
  Poznajmy bliżej tę magiczną rzekę. Festiwal Wisły - organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017 - zaprasza nas na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675

  Poznajmy bliżej tę magiczną rzekę. Festiwal Wisły - organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017 - zaprasza nas na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675 a 735 kilometr ©Grzegorz Olkowski

  Najdłuższa i najważniejsza w Polsce rzeka ma swoje święto. Mowa o Festiwalu Wisły, który na cztery dni ożywi odcinek pomiędzy Włocławkiem i Toruniem.

  Poznamy nadwiślańskie smaki, pełnych fantazji wodniaków, szantowe zespoły.

  Przeczytaj także: Pedofil z Gostynina skontaktował się z wychowanką domu dziecka. Są wyniki kontroli


  Wśród festiwalowych miast są Włocławek (wydarzenia zaplanowano na 12 sierpnia), Ciechocinek (13 sierpnia) i właśnie Toruń (14-15 sierpnia).

  Świętowanie na naszym terenie rozpocznie się więc w poniedziałek.

  Co będzie się działo?

  O godz. 10 startują regaty żeglarskie na wysokości zachodniej części Bulwaru Filadelfijskiego i Przystani Toruń.

  Kto zajrzy na Bulwar, pozna tajniki dawnych rzemiosł i zawodów min. szkutnictwa, powroźnictwa, ciesielstwa okrętowego, rybactwa, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Smakosze, ciekawą propozycją są także jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich oraz targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki” (godz. 11-21.30).

  Zabrzmi muzyka na żywo. Zespół Panna Wodna z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wystąpi o godz. 11. Pół godziny później rozpocznie się zaś Przegląd Piosenki Żeglarskiej Szkuta - koncert zespołu Trzy Maszt.

  Kolejna poniedziałkowa atrakcja! Pokaz ratownictwa Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (początek o godz. 13.30).

  Powitanie wyjątkowych gości czyli przybyłych flisaków, i rozładunek galara z solą z Ciechocinka są zaplanowane na godz. 14.

  Zdradzimy, że w planach jest parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział w niej weźmie kilkanaście dużych statków - szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary oraz drakkary wikińskie. Łodzie i statki będzie można zwiedzać od godz. 15. Ba, na oglądaniu się nie skończy - możecie się załapać na rejs po Wiśle.

  Do godz. 23 czas będą nam uprzyjemniać uczestnicy przeglądu Szkuta.

  Wtorek? I w tym dniu można wybrać się na jarmark, targi, przegląd piosenki żeglarskiej.

  A, o godz. 11 Przepłyń Wisłę - akcja Toruńskich Morsów, w ramach której każdy dobry pływak może w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą . Naturalnie, pod czujnym okiem ratowników WOPR.

  Regaty dłubanek wykonanych przez uczestników warsztatów towarzyszących Festiwalowi wystartują o godz. 12.30. Godzinę później rusza parada zlotu tradycyjnych jednostek rzecznych.

  Wioślarze w roli wikingów

  Chcecie być świadkami bicia rekordu prędkości na Wiśle? O godz. 14.30 tego zadania podejmą się Wikingowie (w tej roli wioślarze AZS Toruń), którzy wkroczą na łódź wikińską Morąg (26 wioseł).

  Na uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły i wręczenie nagród zapraszamy o godz. 20.30. Imprezę na cześć Królowej Rzek zwieńczy nastrojowe widowisko światło-woda-dźwięk. Na tle panoramy toruńskiej starówki rozbłysną fajerwerki, na zakończenie wystąpi Grzegorz Świtalski.

  Lista atrakcji jest jeszcze dłuższa! Jeśli chcecie zatem sprawdzić imprezy towarzyszące, kliknijcie koniecznie na stronę festiwalwisly.pl.

  Organizatorem Festiwalu Wisły jest Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna.

  Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (08 + 09-12.08.2017) | POLSKA

  Źródło: TVN

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018