Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Jamy

Hanna Grudziecka
położone jest w północno-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Leśny pletwonurek

Nadleśnictwo Jamy - galeria

Nadleśnictwo Jamy

W skład Nadleśnictwa wchodzi 301 kompleksów leśnych rozrzuconych na powierzchni 1375 km2. Ukształtowany podczas zlodowacenia bałtyckiego teren, jest niezwykle ciekawy pod wieloma względami. Różnorodność form geologicznych, bogactwo flory i fauny sprawiły, że ponad 70 % powierzchni naszej jednostki objęte zostało różnymi formami ochrony przyrody w postaci:
- 10 rezerwatów przyrody (952 ha),
- 6 obszarów Natura 2000 (3096 ha),
- 2 parki krajobrazowe (3342 ha),
- 4 obszary chronionego krajobrazu ( 11827 ha),
- 3 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (20 ha),
- 131 pomników przyrody żywej i nieożywionej, występujących pojedynczo i grupowo,
- 1 stanowisko dokumentacyjne (93 ha)
- 278 użytków ekologicznych (492 ha)
- licznych stanowisk roślin i zwierząt chronionych.
Poza licznymi walorami przyrodniczymi nasze lasy kryją również wiele miejsc związanych z historią, między innymi średniowieczne grodziska, fortyfikacje, cmentarze oraz inne obiekty pochodzące z różnych okresów burzliwych dziejów naszego narodu.
Tajemnice naszych lasów odkrywamy w ramach realizacji Programu edukacji leśnej społeczeństwa. Podczas zajęć terenowych prowadzonych w leśnictwach oraz na ścieżce dydaktycznej "Białochowo" staramy się uwrażliwiać uczestników na piękno przyrody oraz uświadamiać znaczenie lasów dla istnienia życia na Ziemi.

Lasy odgrywają ogromną rolę w procesie kształtowania środowiska naturalnego. Pełnią one szereg różnorodnych funkcji, z których najbardziej znane są oczywiście funkcje gospodarcze. Stanowią one nie tylko źródło cennego surowca jakim jest drewno, ale przede wszystkim niezwykle skomplikowany organizm przyczyniający się między innymi do asymilacji dwutlenku węgla, ochrony gleb przed erozją, retencji i oczyszczania wody, ochrony miast przed hałasem i zanieczyszczeniami. Niebagatelną rolę odgrywają społeczne funkcje lasu.
Czyste powietrze, cisza, spokój sprawiają, że jest to ulubione miejsce wypoczynku bardzo wielu osób, szkoda tylko, że miłośnicy przyrody zamiast piękna natury często muszą "podziwiać" dzikie wysypiska śmieci i pozostałości po pseudoturystach. Utrzymywanie porządku stanowi jedno z priorytetowych działań Lasów Państwowych, niestety nie jest to łatwe zadanie, ponieważ zaśmiecanie lasów ma charakter ciągły. Najtrudniej jest wiosną - przyroda budzi się do życia, posesje pięknieją, a lasy zapełniają się śmieciami. Nadleśnictwo Jamy na porządkowanie terenów leśnych wydaje rocznie ponad 40 tys. zł. W pierwszym półroczu bieżącego roku zebrano 14 ton śmieci, a ich uprzątniecie, transport i składowanie na wysypiskach kosztowało 22 tys. zł. Poza odpadami komunalnymi takimi jak: papier, szkło, plastik, były to meble, sprzęt AGD, wszelkiego rodzaju pozostałości po remontach mieszkań: tynki, tapety, płytki ceramiczne, narzędzia itp.
Mili turyści, wszyscy korzystający z pożytków leśnych, a przede wszystkim sąsiedzi leśnych ostępów, zastanówcie się nad społecznymi skutkami takiego postępowania i zmianą przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska