- Tradycyjnie w dniu rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego prezentujemy laureatów nagrody, którą od 1996 r. przyznają władze dwóch zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. - Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. W tym roku jest to wyróżnienie wyjątkowe, bo przyznajemy je w 40-lecie współpracy Torunia i Getyngi.
W skład kapituły, która przyznała nagrodę Małgorzacie Szejnert i Navidowi Kermani wchodzą prof. Ewa Owczarz, dr Adam Marszałek, dr hab. Radosław Sioma oraz prof. Leszek Żyliński,
- Małgorzata Szejnert jest pisarką osobną, wymyka się wszelkim kwalifikacjom – mówi o laureatce prof. Ewa Owczarz. - Pracowała w tygodniku "Literatura", gdzie była szefową działu reportażu. Sposób pisania, który był tam praktowany, była to tak zwana szkoła małego realizmu. Ten styl jest widoczny również w literaturze Szejnert - jest to dobry język i dobra forma.

- Navid Kermani to niezwykle ważny pisarz i intelektualista uczestniczący w debacie publicznej w Niemczech- powiedział o laureacie prof. Leszek Żyliński. - Jest autorem w Polsce nieznanym, ale warto, by polskie wydawnictwa zainteresowały się jego twórczością.
Przypominany:Wręczenie nagrody im. Lindego w 1013 roku
Wręczenie nagrody: honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej w wysokości 5 tys. euro, odbędzie się w uroczystej oprawie 3 czerwca 2018 r. w Teatrze Niemieckim w Getyndze. Miesiąc wcześnie, 6 maja w starym Ratuszu w Getyndze zostanie ponadto otwarta wystawa zatytułowana „Porozumienie” poświęcona Nagrodzie S.B. Lindego oraz 40 letniej współpracy Torunia i Getyngi.
Magdalena Nowak-Paralusz gościem programu "Mam Pytanie"