
Supersam – Warszawa, ul. Puławska
Otwarty w 1962 r. Supersam zachwycał warszawiaków nowoczesną bryłą i imponującymi rozmiarami. Mieścił się tu nie tylko największy w PRL samoobsługowy sklep spożywczy (6000 mkw. powierzchni), ale także rozbieralnia mięsa, wytwórnia garmażeryjna, piekarnia i palarnia kawy. Znalazło się też miejsce na bar „Frykas”. Budynek Supersamu uważa się za jedno z największych osiągnięć powojennego polskiego modernizmu w architekturze. W 2006 roku przestał on jednak istnieć.
Licencja

Mimo kampanii mającej na celu ocalenie modernistycznej perełki władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce Supersamu. Budynek przestał istnieć w grudniu 2006 r., zaś w latach 2010–2013 na jego miejscu stanął kompleks biurowo-handlowy pod nazwą Plac Unii. Supersam nie zniknął jednak całkowicie – sklep o tej nazwie od 2013 r. działa w podziemiach nowego kompleksu.

Wieża Quistorpa – Szczecin, Lasek Arkoński
Wzniesiona w latach 1900–1904 wieża powstała na zlecenie szczecińskiego przedsiębiorcy Martina Quistorpa, który chciał w ten sposób upamiętnić swojego ojca, znanego filantropa. 45-metrowa kamienno-ceglana wieża stanowiła punkt widokowy, a na pierwszej z dziewięciu kondygnacji mieściła się letnia kawiarenka. W czasie wojny obiekt pełnił funkcję stacji radarowej oraz punktu obserwacyjnego obrony przeciwlotniczej.
Licencja

Nie jest jasne, czy wieża Quistorpa uległa zniszczeniu w 1944 r., czy w 1945 r., wiadomo jednak, że przyczyną zawalenia były działania wojenne. Dziś po budowli pozostały tylko zarośnięte ruiny, w których w 2011 r. odsłonięto fragmenty oryginalnej posadzki.
Licencja