MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najczarniejszy scenariusz powodzi. Jak zalane zostałyby miasta w Kujawsko-Pomorskiem?

(wixad)
Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 r. była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Pod wodą znalazło się prawie 40 procent Wrocławia, w niektórych miejscach Polski spadło nawet do 500 litrów wody na metr kwadratowy. Na terenie całego kraju straty oszacowano na 12 mld zł. W Bytomiu w 2020 (na zdjęciu) straty były bez porównania mniejsze
Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 r. była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Pod wodą znalazło się prawie 40 procent Wrocławia, w niektórych miejscach Polski spadło nawet do 500 litrów wody na metr kwadratowy. Na terenie całego kraju straty oszacowano na 12 mld zł. W Bytomiu w 2020 (na zdjęciu) straty były bez porównania mniejsze Patryk Osadnik
Obszar województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się w szczególnym miejscu w układzie sieci wodnej Polski. Co pozostanie z naszego regionu w razie największej od 500 lat powodzi? Jakie spustoszenie spowodowałaby katastrofa włocławskiej tamy. Te symulacje działają na wyobraźnię.

Skala powodzi w Kujawsko-Pomorskiem zależy od nas

Przez teren województwa przebiega linia podziału dorzecza Wisły i Odry. Rzeki te zostały połączone Kanałem Bydgoskim, w niewielkim stopniu wykorzystywanym obecnie gospodarczo.

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego mamy wiele obszarów narażonych na ewentualne niebezpieczeństwo powodzi. Dlatego tylko utrzymywanie we właściwym stanie cieków i zbiorników minimalizuje zagrożenie powodziowe.

Zobacz na szczegółowych mapach[b] czy wielka powódź zagrodzi również twojemu domowi - szczegóły w poniższej galerii.

Zaleje osiedla i żyzne gleby

Tereny zagrożone powodzią w naszym województwie to ogółem 40 tys. ha. Obszar ten chroniony jest przez 178,7 km wałów przeciwpowodziowych oraz przez 29 stacji pomp. Wały i stacje zlokalizowane są w dolinach rzek: Wisły, Wdy, Osy i Drwęcy. Obszar chroniony obejmuje tereny wysoko zurbanizowane, zamieszkałe przez około 40 tys. osób, oraz tereny wiejskie o dużej kulturze użytków rolnych.

Na terenie województwa mamy 524 budowli hydrotechnicznych. Szczególnie istotną rolę pełni 71 budowli przystosowanych do piętrzenia wody powyżej 1,0m.

Dyrektywa powodziowa a życie

W listopadzie 2007 roku weszła w życie „dyrektywa powodziowa” Parlamentu Europejskiego w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim. Zobowiązuje ona wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do planowania działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Chodzi o ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej, poprzez realizacje działań minimalizujących zdefiniowane zagrożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska