Spis treści
Wynajem mieszkania – umowa to podstawa
Przed wynajęciem mieszkania, konieczne jest poświęcenie czasu na wszystkie kwestie związane z formalnościami. Umowę najmu można co prawda zawrzeć w dowolnej postaci, jednak to ta spisana na papierze w jasny sposób określa prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego.
Podczas sporządzania dokumentu należy zwrócić uwagę czy wszystkie zapisy są poprawne, a umowa zawiera wymagane punkty określające czas trwania najmu, a także warunki wypowiedzenia. Powinniśmy też dodać protokół zdawczo-odbiorcy, dzięki któremu można będzie ocenić czy stan mieszkania nie pogorszył się w trakcie wynajmu.
Co zrobić, gdy najemca nie chce płacić?
W Polsce, mimo sporządzenia szczegółowej umowy najmu, istnieją przepisy, które są nadrzędne, a zalicza się do nich ustawa o ochronie praw lokatorów. Niestety, dokument ten chroni głównie najemcę, natomiast zawarte tam zapisy często nie są korzystne dla właściciela nieruchomości.
Teraz będą dodatkowe urlopy choć nie dla wszystkich. Takich ...
Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia umowy najmu, ale tylko w kilku sytuacjach. Aplikant radcowski Weronika Barbara Bartkowiak z Kancelarii Prawnej ANSWER w rozmowie ze Strefą Biznesu podkreśla, że przesłankami do takie działania są m.in. „używanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem, doprowadzenie do szkód w przedmiocie najmu bądź czynienie uciążliwym korzystanie z lokali sąsiadujących, konieczność przeprowadzenia remontu lub rozbiórki budynku, wynajmowanie bądź podnajmowanie lokalu bez zgody wynajmującego czy też – co stanowi większość przypadków – zaleganie przez najemcę z zapłatą czynszu bądź opłat za co najmniej trzy pełne okresy płatności”.
Najemca może również żądać odsetek za zwlekanie z zapłatą czynszu. Jeśli zapisy umowy nie stanowią inaczej, to za najem należy płacić do 10. dnia miesiąca, w przypadku, gdy umowa została zawarta na czas określony powyżej miesiąca lub nieokreślony. Zwykle właściciele nieruchomości nie naliczają odsetek za kilkudniowe opóźnienia, ale w przypadku kilkutygodniowych zaległości można skorzystać z tej opcji.
Jeśli zadłużenie nie przekracza 20 tys. zł, sprawę można będzie rozstrzygnąć poprzez wymiar sprawiedliwości w postępowaniu uproszczonym (opłata sądowa wynosi wtedy 300 zł). Po zignorowaniu decyzji sądu możliwe będzie dokonanie egzekucji, czyli zajęcia wynagrodzenia/renty/emerytury najemcy lub zastaw rzeczy ruchomych najemcy. Prawo zastawu obejmuje rzeczy, które zostały wniesione do mieszkania i należą do najemcy lub osób mieszkających razem z nim.
Eksmisja najemcy – jak to zrobić?
W niektórych sytuacjach wymienione wyższej środki mogą okazać się nieskuteczne. Co więcej, bywa, że nieuczciwy lokator zmienia nawet zamki w drzwiach, by uniknąć wizyt właściciela. Należy pamiętać, że wynajmujący nie ma prawa siłą wkroczyć do mieszkania, by ponownie wymienić zamki. Za naruszenie miru domowego grozi bowiem surowa kara.
– Nawet skuteczne rozwiązanie umowy najmu może nie doprowadzić do automatycznego odzyskania kontroli nad lokalem. Właściciel nie może samodzielnie „wyprosić” lokatora – może spotkać się z konsekwencjami prawnokarnymi za naruszanie miru domowego. Jeżeli lokator nie chce się wyprowadzić, wynajmujący powinien złożyć pozew do sądu o nakazanie opróżnienia lokalu, a następnie skierować sprawę do komornika – informuje Weronika Barbara Bartkowiak.
– Nawet jednak dokonując tych wszystkich czynności, możliwości działania mogą być ograniczone. Ustawa o lokatorach przewiduje m.in. okres ochronny (od listopada do marca), w którym nie można dokonywać eksmisji lokatorów. Ponadto, jeśli najemcy przysługuje lokal socjalny z uwagi na sytuację majątkową, nie może zostać on eksmitowany do momentu przyznania przez gminę lokalu zastępczego – dodaje.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, po wydaniu lokalu najemcy, właściciel ma bardzo ograniczone możliwości dysponowania mieszkaniem. Wszelkie kontrole lokalu mogą być przeprowadzane jedynie za zgodą lokatora oraz w jego obecności.
– W momencie wydania lokalu najemcy do używania, wynajmujący ma bardzo ograniczone możliwości dysponowania mieszkaniem. Najemca może nawet wymienić zamki w drzwiach – pod warunkiem przywrócenia poprzednich zamków z chwilą wyprowadzki. Wynajmujący nie może wchodzić do lokalu bez zgody najemcy, a wszelkie kontrole muszą odbywać się za zgodą lokatora i w jego obecności. Wyjątkiem jest wystąpienie w lokalu awarii wywołującej bądź mogącej wywołać szkodę, jednak nawet w takiej sytuacji wynajmujący może wejść do pomieszczeń tylko w asyście policji bądź straży gminnej (miejskiej), sporządzając jednocześnie protokół – przekazała Weronika Barbara Bartkowiak z kancelarii ANSWER.
Powyższe informacje wskazują, że sytuacja wynajmującego w trakcie sporu z najemcą jest wyjątkowo trudna. Dochodzenie swoich praw jest natomiast procesem długotrwałym, a czasami nieskutecznym. Można się przed tym częściowo zabezpieczyć, decydując się na umowę najmu okazjonalnego.
– Aby uchronić się przed taką długotrwałą procedurą, rozwiązaniem jest zawarcie z przyszłym najemcą umowy najmu okazjonalnego. Załącznikiem do takiej umowy jest oświadczenie najemcy złożone przed notariuszem, w którym zobowiązuje się on do dobrowolnego opuszczenia lokalu w określonych przypadkach, a także oświadczenie o posiadaniu innego lokalu możliwego do zamieszkania lub zgody na zamieszkanie w innym lokalu po wyprowadzce. Chroni to po pierwsze przed koniecznością przeprowadzenia procesu sądowego (sąd jedynie nadaje klauzulę wykonalności na akt notarialny), a po drugie przed oczekiwaniem nieuczciwego najemcy na przyznanie mu lokalu socjalnego po eksmisji – zaznacza nasza rozmówczyni.
Przed dodatkowymi kłopotami ochroni nas też odpowiednia weryfikacja osoby, która chce wynająć od nas mieszkanie. Jeśli przyszły najemca unika odpowiedzi na pytania o dochody czy pracę lub wysłane przez niego sygnały wywołują niepokój, warto rozejrzeć się za inną osobą.