https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi twórcy ludowi Pałuk

(ms)
Piotr Woliński, rzeźbiarz ludowy z Kcyni, po raz kolejny otrzyma za swoje prace nagrodę specjalną konkursu
Piotr Woliński, rzeźbiarz ludowy z Kcyni, po raz kolejny otrzyma za swoje prace nagrodę specjalną konkursu Fot. Maja Stankiewicz
Rzeźby, plecionkarstwo, hafty, zdobnictwo - 278 prac zgłoszono w tym roku do oceny. Jury już zdecydowało, którzyz 64 autorów zostaną w tym roku nagrodzeni.

Konkurs jest wielopokoleniowy. Biorą w nim udział uznani rzeźbiarze, hafciarki i rękodzielnicy oraz osoby, które w sztuce ludowej Pałuk stawiają dopiero pierwsze kroki. Są więc mistrzowie i młodzież, która się od nich uczy.

Najstarsi w Polsce

Zdaniem etnografa Wandy Szkulmowskiej, która od lat przewodniczy jury - organizowany w Szubinie Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk jest najstarszym tego typu konkursem w Polsce. W tym roku zgłoszono mniej prac niż zwykle, bo niespełna 280. Ale i tak jury nie miało łatwego zadania.

W sobotę w murach Szubińskiego Domu Kultury odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Otwarta zostanie też pokonkursową wystawa, którą oglądać będzie można w placówce przy ul. Kcyńskiej do poniedziałku 10 maja.

Mistrzowie dłuta

Rzeźba i zdobnictwo to dziedziny najbardziej popularne w Szubinie i Kcyni. Nic więc dziwnego, że stąd pochodzi większość nagrodzonych twórców. W kategorii rzeźby ludowej równych sobie nie ma Piotr Woliński. W tym roku jury przyznało mu nagrodę specjalną. Pierwszej nie ma, drugą otrzyma w sobotę Mateusz Malesa, mieszkaniec Brzózek. Wyróżniono prace Eryka Tubiszewskiego z Kcyni.

W kategorii: rzeźba amatorska pierwszej nagrody nie przyznano, druga trafi do rąk Zbyszko Piwońskiego ze Żnina. Kilka osób wyróżniono. Są to: Jan Makowiecki z Szubina, Paweł Pałubicki z Paterka oraz Przemysław Kozłowski z Grzecznej Panny.

Dzieci i młodzież też rzeźbią

Wśród najmłodszych rzeźbiarzy pierwszą nagrodę przyznano Pawłowi Jerzakowskiemu, drugą - Michałowi Rusnarczykowi , a trzecią Szymonowi Boguszyńskiemu i Agacie Burdasz. Wszyscy są mieszkańcami Kcyni.

Wyróżniono prace: Marcina Drzewiczaka, Macieja Marciniaka i Macieja Zagnińskiego ze Żnina oraz Mikołaja Nyka z Kcyni.
Dodatkowa nagroda ufundowana przez Mirosława Rzeszowskiego, dyrektora Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, trafi do rąk Pawła Pawlaka z Szubina.

Inspiruje ich glina

Mistrzynią rzeźbienia w glinie jest od lat Renata Domagała- Wruk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni. Oprócz niej jury nagrodziło też Milenę Stałowską z Kcyni.

Wyróżnienia trafią w sobotę do młodzieży: Piotra Kwiatkowskiego, Marleny Stałowskiej, Filipa Musiała i Macieja Borduna (wszyscy z Kcyni).
Szubin stoi zdobnictwem

W kategorii: zdobnictwo od lat święci triumfy szubińska rodzina Bołków. I tym razem pierwsze nagrody trafią do Jadwigi Bołki i jej córki Małgorzaty. Drugie nagrody przyznano Dominice Pietroń i Katarzynie Pietroń z Szubina, a trzecią - Iwonie Hernet z Kcyni.

Wśród dzieci i młodzieży nagrodzono prace zdobnicze: Dawida Palczewskiego, Cezarego Palczewskiego, Justyny Stróżyń-skiej i Agaty Obszyńskiej (wszyscy z Szubina). Wyróżniono szubiniaków: Beatę Bethke, Annę Bethke, Klaudię Rejment, Julię Rejment, Hannę Snopkowską, Adriannę Snopkowską, Agatę Miśnik, Aleksandrę Moskę oraz Annę Ćwiklińską.

Pierwsze nagrody w hafcie pałuckim trafiły do Lidii Kierejewskiej z Kcyni i Zofii Dams z Barcina. Nagrodę specjalna przyznano Krystynie Pazdan ze Żnina.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska