Do konkursu zaproszono wszystkie gimnazja z powiatu tucholskiego. Wzięło w nim udział 17 uczestników z gimnazjów klas I - III z Bysławia, Cekcyna, Żalna i Tucholi.
Jury obradowało w składzie: Justyna Kania, polonistka z ZSLiT, Hanna Szramka, dyrektorka biblioteki, Ewa Ossowska, polonistka z TCEZ i Monika Słomińska, polonistka z gimnazjum w Tucholi. Dyktando napisała Magdalena Grochowska, polonistka z gimnazjum.
Komisja po zapoznaniu się z wszystkimi pracami postanowiła nagrodzić następujących uczestników konkursu.
Pierwsze miejsce zajął Mateusz Okonek, drugie - Natalia Hoppe, na trzecim miejscu znalazła się Aleksandra Mieczkowska, wszyscy z Gimnazjum nr 1 w Tucholi.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Dyktando było bardzo trudne, dlatego nie przyznaliśmy wyróżnień ze względu na dużą liczbę błędów ortograficznych - mówią oceniający prace.
Jury stwierdza, że uczestnikom konkursu najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: Janta-Połczyński, żeń-szeń, dwuipółletnia, szezląg, kilkudziesięciostronicowy, nowojorczyk, przyprószona, haust, superbohater, ekstrapodróż, „Quo vadis“, Reymont, literacka Nagroda Nobla, miszmasz, nicnierobienie, „Łowiectwo Polskie“, zhańbił, można by, półuśmiech, krwistoczerwony.
Komisja zachęca młodzież do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.