Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najubożsi mogą już odbierać żywność z Unii Europejskiej

Małgorzata Wąsacz
sxc.hu
Prawie 5 tysięcy ton żywności z unijnych nadwyżek trafi w tym roku do najbardziej potrzebujących mieszkańców Pomorza i Kujaw. To dwa razy więcej niż rok temu.

Żywność jest przekazywana w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej na rzecz najuboższej ludności Unii Europejskiej (PEAD). - W tym roku Komisja Europejska blisko dwukrotnie zwiększyła przydział środków na program realizowany w Polsce, kierując się między innymi liczbą osób ubogich w naszym kraju i dochodem na jednego mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej. Dzięki tej decyzji do Polski trafi żywność o wartości 160 milionów złotych - wyjaśniają w Federacji Polskich Banków Żywności w Warszawie.

Dostawy do grudnia

Najubożsi otrzymają: mleko, masło, sery, makaron, mąkę, kaszę, płatki śniadaniowe, cukier, dżemy, herbatniki, a także dania gotowe do podgrzania, takie jak krupnik i kaszę z mięsem. Dostawy już ruszyły. Zakończą się w grudniu br.
Dystrybucją żywności zajmują się banki żywności (w naszym regionie są trzy: w Chojnicach, Grudziądzu i Toruniu) oraz organizacje partnerskie Federacji, tj. Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska i Polski Komitet Pomocy Społecznej.
Listy osób uprawnionych do odbioru żywności tworzą miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

Dary już dojechały

Produkty oznaczone

Program PEAD ruszył w 2003 roku. Na początek Polska dostała puszki z konserwami. W 2004 roku najubożsi otrzymywali ryż, makaron i mleko w proszku - średnio miesięcznie po 2 kg na osobę. Z każdym rokiem lista produktów się rozszerzała. Jednak nadal na opakowaniach znajdują się napisy: "Pomoc Wspólnoty Europejskiej", "Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży".

Jadwiga Wojciechowska, prezes Fundacji Bank Żywności w Toruniu cieszy się, że w tym roku odbierze aż 1800 ton żywności, o 550 ton więcej niż rok temu. - W magazynach mamy dżemy, ser żółty, topiony, cukier i herbatniki. Pierwsi potrzebujący już otrzymali pomoc - słyszymy.
Więcej darów trafi również do banku żywności w Chojnicach. - Wczoraj już rozładowaliśmy 29 palet z kartonami z mlekiem. W środę i czwartek spodziewamy się dostawy mąki, masła, dżemów i serów. Pomoc trafi do mieszkańców Chojnic i gmin ościennych, oddalonych nawet o sto kilometrów - mówi Krzysztof Duraj ze Stowarzyszenia "Chojnicki Bank Żywności".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska