Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nakło. Już nie pozostaną po nich tylko... guziki

(has)
I LO im. Krzywoustego w Nakle
I LO im. Krzywoustego w Nakle Maja Stankiewicz
Kolejny raz licealiści z "Krzywoustego" znaleźli się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego, którego celem jest imienne upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Od trzech lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią zdobywają laury w konkursie, który organizuje Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Wspólnota Pokoleń.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

W trzeciej edycji konkursu pt. "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." zgłoszono rekordową liczbę projektów - ponad 400. Jury postanowiło nagrodzić 39 prac (indywidualnych i zespołowych). W gronie laureatów znalazło się 11 licealistów z Nakła, w tym troje tegorocznych maturzystów.

- Uczniowie sami wybierają bohaterów swoich prac. Najczęściej szukają ich w miejscach, z których sami pochodzą - mówi Violetta Hejza, nauczycielka historii w nakielskim ogólniaku, opiekunka laureatów.

Projekty mające na celu upamiętnienie jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej przygotowywane były przez wiele miesięcy - uczniowie poszukiwali rodzin, robili kwerendy w archiwach.

- Niekiedy bliscy ofiar byli zdziwieni, że ktoś jeszcze o nich pamięta, że ich losy kogoś obchodzą - dodaje Hejza.

Laureatami 3. edycji zostali:

- Monika Rozpłoch, Paweł Smentek i Sandra Lewandowska (absolwenci ILO) - swoją pracę dedykowali kontradmirałowi Xaweremu Stanisławowi Czernickiemu, dowódcy Marynarki Wojennej II RP, inżynierowi budownictwa okrętowego, uczestnikowi trzech wojen - I światowej, polsko-bolszewickiej i obronnej w 1939 r., zamordowanemu przez NKWD w Katyniu. n Kinga Darul - upamiętniła postać Stanisława Derczyńskiego, oficera rezerwy, kupca ze Środy Wielkopolskiej; w listopadzie 1939 r. Derczyński przysłał do żony i córek kartkę z Kozielska. Zginął wiosną 1940 r. w Katyniu.

- Monika Jaremko, Monika Wnuk, Patryk Duszyński - bohaterem konkursowej pracy tej trójki uczniów został Ignacy Gruchalski, st. post. Policji Państwowej, uczestnik I wojny światowej, żołnierz armii gen. Józefa Hallera; w policji służył od 1923 roku; w chwili napaści Niemiec na Polskę pracował na posterunku w Wyrzysku; jeniec Ostaszkowa, spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

- Katarzyna Pasieka, Nina Ciesielska - autorki pracy poświęconej por. Stanisławowi Henrykowi Karolczakowi, absolwentowi gimnazjum w Nakle (rocznik 1929), z wykształcenia inżynierowi-rolnikowi, przed wojną pracownikowi Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, jeńcowi Starobielska, zamordowanemu w siedzibie NKWD w Charkowie.

- Agnieszka Przygoda i Klaudia Matusiak - licealistki upamiętniły policjanta, st. posterunkowego Ignacego Michalczyka, zamordowanemu w Twerze.
W nagrodę laureaci wraz z opiekunką jesienią tego roku pojadą m.in. do Katynia i Miednoje.

- Rok temu młodzież zwiedziła wszystkie najważniejsze dla naszej historii miejsca na Ukrainie. Uczniowie byli m.in. we Lwowie, Kijowie, Charkowie, Piatichatkach i Bykowni - dodaje Violetta Hejza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska