MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nas to nic nie kosztuje, a możemy pomóc Natalce i innym! Tak przekażemy podatek

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Natalka z Bydgoszczy dużo w życiu przeszła. Nadzieja, że będzie już tylko lepiej!
Natalka z Bydgoszczy dużo w życiu przeszła. Nadzieja, że będzie już tylko lepiej! Nadesłane
Nas to nic nie będzie kosztować. Jednak bardzo dużo kosztuje leczenie ciężko chorych, małych i dorosłych mieszkańców Kujaw i Pomorza. Podarujmy im swój podatek!

- Patrzymy w piękne oczy naszego dziecka i nie potrafimy zrozumieć, dlaczego to ją los naznaczył okrucieństwem choroby - mówi Joanna Borowska z Bydgoszczy, mama Natalki, chorej na dziecięce porażenie mózgowe pod postacią obustronnego niedowładu połowiczego. - Jeszcze zanim przyszła na świat, wyobrażaliśmy sobie, jak dobrze będzie mieć ją przy sobie, jak wiele pięknych rzeczy czeka ją już tu, gdy się urodzi... Tak bardzo się myliliśmy, bo prócz piękna ukrytego w naszej miłości, życie już tu na ziemi chce zgotować jej piekło - piekło, na które my się nie zgadzamy!

Każdy może pomóc Natalce Borowskiej

20 marca Natalka Borowska przeszła kolejną, bardzo poważną operację, tym razem bioder (wcześniej był kręgosłup), która może uwolnić ją od strasznego bólu, ale to jeszcze potrwa. Przed dzieckiem długa i kosztowna rehabilitacja. Rodzice walczą o córkę każdego dania, ale to, niestety, kosztuje. Każdy może pomóc tej ślicznej dziewczynce przekazując jej 1, 5 % swojego podatku na numer KRS - 0000396361, cel szczegółowy - 0092551 Natalia.

Oczywiście, takich dramatów jest więcej. Nie jesteśmy w stanie opisać każdego z nich, ale bardzo zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających na Kujawach i Pomorzu.

- Wskazanie w rocznej deklaracji PIT organizacji, której chcemy przekazać półtora procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania tych, działających w naszym regionie - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wskutek reformy Niskie Podatki część podatników przestała płacić PIT, co oznacza również brak możliwości dokonania odpisu na OPP. Jednak zadbano też o interes organizacji, które teraz otrzymywać będą 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc.

- Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę - do 1,5 proc. W efekcie szacujemy, że dochody OPP nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o ok. 210 mln zł - komentuje Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy.

Jak przekazać 1,5 proc. podatku?

W deklaracji należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Dodatkowo można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1,5 % podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT, będzie miał wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić.

Wskaże także cel szczegółowy, jeżeli chce, żeby jego środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane.

  • Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.
  • Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy.

Wykaz OPP można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności - KLIKNIJ TUTAJ

W 2022 roku mieszkańcy naszego regionu przekazali z 1 % na rzecz stowarzyszeń non profit ponad 47,1 mln zł. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek, bo to o blisko 6 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Natalka Borowska choruje na dziecięce porażenie mózgowe pod postacią obustronnego niedowładu połowiczego.
Natalka Borowska choruje na dziecięce porażenie mózgowe pod postacią obustronnego niedowładu połowiczego. Nadesłane
od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska