Siedmioosobowa delegacja, wspólnie z zespołami z rypińskich szkół i przedszkoli, pracowała nad projektami, które mogą być realizowane w ramach programu "Socrates Comenius".
- Najbardziej owocna okazała się współpraca z Zespołem Szkół Miejskich. Do 15 lutego szkoła złoży wniosek do Polskiej Narodowej Agencji. Będzie to partnerski projekt wielostronny z udziałem uczniów z Polski, Łotwy, Estonii i Turcji - mówi Małgorzata Świtalska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Oświaty.
Projekt będzie realizowany przez dwa lata i zakłada wymianę 24 osób. Dofinansowanie może wynieść 24 tys. euro.
Także Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej rozpoczął wraz z Łotyszami pracę nad projektem programu "Młodzież w działaniu". - Najważniejszym celem obu szkół jest doprowadzenie do wymiany uczniów, stworzenie im możliwości uczestnictwa w działaniach za granicą. Młodzież w tym projekcie powinna mieć świadomość ich międzykulturowego wymiaru - mówi nauczycielka ZS nr 2 Katarzyna Gałkowska. Obie strony mają cichą nadzieję na realizację tego projektu i pozyskanie środków z Unii Europejskiej.
Na dalszy plan zeszła współpraca i wymiana szkół podstawowych i przedszkoli. - Mamy tu jeszcze wiele do zrobienia. Będzie można składać projekty w późniejszym terminie oraz korzystając z innych programów. Szansy upatrujemy w Comeniusie Regio, który zostanie uruchomiony w przyszłym roku - informuje dyr. Świtalska.
Na pewno dojdzie do skutku letnia wymiana młodzieży. 30 najlepszych uczniów z Bauski będzie gościło w Rypinie od 31 maja do 9 czerwca. Nasi prymusi pojadą na Łotwę od 21 do 30 czerwca.
CIEKAWOSTKI
Na Łotwie szkoła liczy 12 klas i kończy się maturą. Od I do IV mówi się o szkole podstawowej, od kl. V-IX jest to drugi szczebel edukacji, a od kl. X-XII odpowiednik naszej szkoły średniej.
Uczniowie mogą uzyskać promocję do kolejnej klasy, mając na świadectwie dwie oceny niedostateczne.
Nauczyciele nie zdobywają kolejnych stopni awansu zawodowego. Rozpoczynając prace po studiach zarabiają 400 euro miesięczne, wynagrodzenie wzrasta wraz ze stażem.