Zawodnicy pchali kulą w trzech kategoriach.
Zawodnicy pchali kulą w trzech kategoriach. Ewelina Fuminkowska
Tradycyjnie dożynkom towarzyszył Mityng Rzutowy w Pchnięciu Kulą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Po raz dwunasty Uczniowski Klub Sportowy "Sokół" działający przy Publicznym Gimnazjum w Bądkowie podjął się zorganizowania tej imprezy.

Bądkowo. XII Mityng Rzutowy w Pchnięciu Kulą im. Eugeniusza ...

Mityng rzutowy poświęcony jest pamięci Eugeniusza Kwiatkowskiego, kulomiota i olimpijczyka z Rzymu, który urodził się w Bądkowie.

W miejscowym Gimnazjum w 2005 roku utworzono izbę pamięci olimpijczyka, a pięć lat później odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

Pomysłodawca i główny organizator mityngu, prezes UKS "Sokół" Zdzisław Etynkowski od lat zaprasza do udziału czołowych kulomiotów kraju. - Gościliśmy na rzutni w Bądkowie takich zawodników jak: Leszek Śliwa, Grzegorz Pankau, Łukasz Klebs, Przemysław Krawczak, Rafał Kownatke, Marcin Górzyński, Daniel Domaradzki, Sylwester Zieliński oraz Dominik Zieliński, który jest rekordzistą mityngu - wymienia Zdzisław Etynkowski.Rekord zawodów od 2007 roku to 19,29 metrów.

W tegorocznym mityngu startowały młodziczki, juniorzy i seniorzy w kategorii amatorów oraz seniorzy zawodnicy ligowi.

W kategorii młodziczek zwyciężyła Agnieszka Hęsiak - 9,16 metrów. Kolejne miejsca zajęły: Olga Kulpa (8,65 metrów) i Katarzyna Goral (8,0 metrów). Wszystkie zawodniczki trenują w UKS "Sokół" w Bądkowie. Młodziczki rzucały kulą ważącą trzy kilogramy.

W kategorii amatorów na podium stanął Jarosław Gładkowski z Bakowa, który pchnął kulę (14,04 metrów). Dalej uplasowali się: Wojciech Kępara (13,36 metrów), Szymon Strzelecki (12,60 metrów), Jędrzej Kownacki (11,69 metrów) z UKS "Orlik" w Konecku, Jarosław Urbański (11,54 metrów).
Najdalej w kategorii zawodników ligowych pchnął ponad siedmiokilową kulą Rafał Kownatke - 18,73 metrów, z LKS Ziemii Puckiej. O pierwsze miejsce walczyli: Sylwester Zieliński - 17,41 metrów - LIUKS Kruszwica i Marcin Górzyński - 15,06 metrów - SKLA Sopot. - Poza konkursem czołowi kulomioci kraju dali pokaz pchnięcia kulą pięciokilową - powiedział Zdzisław Etynkowski.

Zwyciężył Rafał Kownatke z wynikiem 22,55 metrów, a Sylwester Zieliński uzyskał wynik 21,93 metry.
- To jeden z lepiej zorganizowanych zawodów - powiedział Rafał Kownatke, Halowy Mistrz Polski z 2011 roku, zwycięzca tegorocznego mityngu. - Przyjeżdżam tu by nie tylko uczcić pamięć Eugeniusza Kwiatkowskiego, ale także, by pokazać, że rzut kulą to naprawdę ciekawy i ciężki sport.

- O pchnięciu kulą, usłyszałem dopiero wtedy gdy Tomasz Majewski zaczął wygrywać i zdobył złoty medal na olimpiadzie w Pekinie - powiedział widz z Aleksandrowa Kujawskiego. - To dobrze, że ktoś chce przybliżyć tą dziedzinę lekkoatletyki.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!