Dla Kaczmarek będzie to ostatni start w tym sezonie – dzień wcześniej pobiegnie w mityngu w Białymstoku, gdzie będzie rywalizować na dystansie 300 metrów. Z kolei w niedzielę w Olsztynie pobiegnie na nietypowym dystansie 150 metrów. – Bieganie na 400 metrów w tym sezonie zakończyłam w niedzielę na Śląskim, ale bardzo się cieszę, że mam okazję pożegnać się z kibicami w Olsztynie, gdzie często trenuję i świetnie znam ten stadion – mówi Natalia Kaczmarek, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów.
W sumie na stadionie w Kortowie pokaże się około stu dwudziestu zawodników z całego świata. Wśród nich będzie sporo reprezentantów Polski na igrzyska w Paryżu, m.in. Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Krystsina Cimanouska, Anastazja Kuś, Nikola Horowska, Karolina Łozowska, Karol Zalewski, Piotr Lisek, Robert Sobera, Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Oprócz nich na olsztyńskim obiekcie rywalizować będzie wielu zawodników zagranicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii.
Ceremonię otwarcia IV Międzynarodowego Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego zaplanowano na godz. 12. Rywalizacja sportowców rozpocznie się o godz. 12.45, a jako pierwsi na stadion wyjdą tyczkarze. W programie zawodów są kolejno rzut oszczepem kobiet, biegi na 100 metrów kobiet i mężczyzn, bieg na 600 metrów mężczyzn, 300 metrów kobiet i mężczyzn, skok w dal kobiet, bieg na 1500 metrów mężczyzn, pchnięcie kulą mężczyzn oraz biegi na 200 metrów mężczyzn i kobiet, 800 metrów kobiet i 150 metrów kobiet. Ten ostatni, z udziałem Natalii Kaczmarek, zaplanowany jest na godz. 15.05.
Patron mityngu – Zbigniew Ludwichowski – był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. Szkolił sprinterów i długodystansowców, a także był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pod jego okiem formę szlifowała m.in. Wanda Panfil, jedyna polska mistrzyni świata w maratonie. W ostatniej dekadzie przyczynił się do zdobycia medali mistrzostw świata do lat 20 oraz Europy do lat 23 przez sprintera Karola Zalewskiego. Do jego wychowanków należą m.in. rekordzista Polski na 1500 m Piotr Rostkowski i Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy w maratonie. W sumie wychował ponad czterystu medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.
Lekkoatleci będą rywalizowali na zmodernizowanym kilka lat temu stadionie, który spełnia wymogi organizacji dużych wydarzeń, m.in. mistrzostw Polski. Generalnym wykonawcą zmodernizowanego stadionu była firma Greta Sport, a najwyższej klasy nawierzchnię sportową Tetrapur przygotował producent, firma BSG. Obie firmy, podobnie jak władze Warmii i Mazur, wsparły organizację memoriału. Greta i BSG przekazały do puli nagród sztabkę złota.
Organizację Memoriału Zbigniewa Lubichowskiego wsparły władze województwa warmińsko-mazurskiego. – Jest dla nas powodem do dumy fakt, że mamy w swoim regionie utytułowanych zawodników, którzy mogą być idolami dla młodzieży. A ci idole są bardzo potrzebni, żeby młodzi ludzie mieli na kim się wzorować – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.
Memoriał rozpocznie się o godz. 12, ale już wcześniej organizatorzy mają dla kibiców sporo atrakcji. Na rodziny, które pojawią się na olsztyńskim stadionie, czekać będzie m.in. bogato wyposażona strefa aktywności.
Polska - Chorwacja: Kto faworytem meczu?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę