- Naszym hasłem przewodnim jest "Kujawsko-pomorskie zaprasza". A mamy warunki, by godnie przyjąć turystów i mamy się czym pochwalić - mówi Maja Nakonow-ska z Departamentu Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Prawdziwe perły

Koronowo promują "cystersi" Tomasz Poraziński i Grzegorz Myk
Pani Maja przypomina, że nasze województwo posiada wspaniałe zabytki romańskie związane z początkami państwowości polskiej i zabytki gotyckie. Natura obdarzyła nas pojezierzami, rzekami i rozległymi lasami. Na stoisku Urzędu Marszałkowskiego promuje się m.in. Biskupin - prawdziwa perła regionu i swoisty fenomen kulturowy wyrażony ogromną liczbą turystów odwiedzających co roku tę pałucką miejscowość. Jest też Chełmno (to przecież po Toruniu najpiękniejszy przykład miasta gotyckiego), są stowarzyszenia agro-turystyczne, samorządy, hotelarze.
Spotkajmy się we Włocławku!
Targowa wyspa
Nasze województwo promowało się we wspólnym pawilonie, swoistej wyspie podzielonej na stoiska. Prócz wymienionych w tekście stoisk, własne miały także Ciechocinek i (z toruńskim LOT-em) Brodnica. W kwietniu br. zawiązała się Kujawsko-Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (ROT), która będzie reprezentowała interesy zrzeszonych podmiotów. Nasz ROTpowstaje jako ostatni w kraju. Teraz czeka na rejestrację w toruńskim sądzie. Zapewne w przyszłym roku ROT przejmie od Urzędu Marszałkowskiego organizację stoiska kujawsko-pomorskiego na targach turystycznych w Poznaniu .
- My także widzimy swą szansę w aktywnym wypoczynku i agroturystyce, więc promujemy Zalew Włocławski z jego bazą żeglarską, zapraszamy na regaty i rejsy rekreacyjne - zachęca Magdalena Fejdowska, dyrektor Biura Promocji Miasta i Integracji Europejskiej.
To hasło miasta szczycącego się 750-letnią historią, miasta od zarania biskupiego. Wyrazem tej tradycji jest gotycka katedra. Dzieje sławnego grodu zebrał ostatnio w pięknej monografii ksiądz Michał Morawski.
Aktywną turystykę popiera prezydent Włocławka, Władysław Skrzypek, który uczestniczy w rajdach rowerowych. Włocławek ma też propozycje dla turystów pieszych: 28 października otwarty zostanie spacerowy "Szlak obiektów zabytkowych". Dodajmy do tego rozkosze podniebienia, bo nigdzie nie smakuje tak żur kujawski, chleb ze smalcem i ogórkiem czy krupnik. A jeśli potrawy podane zostaną w naczyniach z tradycyjnego fajansu włocławskiego, powrócisz tu na pewno.
Spichrze Grudziądza
Niezwykle piękna panorama nadwiślańskich spichrzy - jedyna taka na świecie, gotycka Starówka i pruska twierdza - to podstawowe walory Grudziądza, ale nie tylko...
- Proponujemy kilkudniowe pobyty w naszym mieście z możliwością wyjazdów w okolicę - mówi Joanna John - Błażyńska, kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta. - Zapraszamy na szlak zamków krzyżackich wiodący przez Radzyń Chełmiński, Pokrzywno, Nowe i Gniew.
Przygotowano też ofertę przewodnicką i bazę noclegową dla Zielonych Szkół - dzieci z południa kraju jadących nad morze.
Zdrowy Inowrocław
Stoisko Inowrocławia to imitacja tężni solankowej z gałązek tarniny, bo też prawdziwa tężnia w Parku Solankowym wpisała się już w pejzaż miasta, jest jego symbolem.
- Inowrocław jest jednym z największych miast w województwie, dawną stolicą Kujaw zachodnich, od 130 lat uzdrowiskiem - przypomina Rafał Szczerkowski, naczelnik Wydziału Promocji i Strategii Rozwoju Miasta. - Ten fakt podkreślamy bardzo mocno podczas każdych targów. W końcu, co roku uzdrowisko odwiedza 25 tys. kuracjuszy.
Skoro pan Rafał wspomniał o czasach, gdy miasto było stolicą zachodniej części Kujaw, należy wymienić też jego najstarsze zabytki: średniowieczny kościół NMP zwany Ruiną i farę p.w. św Mikołaja, w której w latach 1320- 21 odbywał się głośny proces polsko-krzyżacki o Pomorze Gdańskie.
LOT nad Toruniem
Włocławek szczyci się fajansem i zachęca do uprawiania żeglarstwa na Wiśle
Od ponad roku promocją Torunia zajmuje się Lokalna Organizacja Turystyczna. Czy miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO potrzebuje reklamy?
- Ależ tak - stwierdza Leszek Szyczewski z toruńskiego LOT-u. - Poszukujemy świeżych trendów, tworzymy nowe produkty turystyczne ponieważ zmieniają się zainteresowania ludzi.
Oczywiście nadal wszyscy zachwycają się Starówką z jej nocnym życiem. Toruń ma kapitalną atmosferę, dobrą bazę noclegową, coraz lepszą infrastrukturę drogową, a i do portu lotniczego w Bydgoszczy jest niedaleko.
Bydgoszcz na wodzie
- Stawiamy na turystykę aktywną- mówi Krzysztof Głyżewski z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej. - Wspólnie z firmą Activitas przygotujemy ofertę spływów weekendowych bądź nawet kilkugodzinnych. Wyjazd z miasta odbywałby się busem lub autokarem. Podobną ofertę w mieście i okolicy przygotujemy dla rowerzystów.
Do Bydgoszczy przyjeżdża coraz więcej turystów, także zagranicznych. Trzeba ich tylko zatrzymać, aby nie traktowali miasta wyłącznie jako przystanku na trasie. Zachęcają do tego dobre hotele, imprezy sportowe i kulturalne, kongresy i konferencje. W tym roku doszedł jeszcze jeden poważny atut - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy także zachęca do uprawiania sportów i turystyki wodnej oraz do korzystania z oferty agroturys-tycznej. W powiecie zachowały się cenne zabytki, by wspomnieć o klasztorze cysterskim w Korono-wie. A kto nie słyszał o strzeleckich powidłach?
