- Najwyraźniej ciągle nie doceniamy, że w porównaniu z Zachodem, wydajemy na śmieci niewiele - zauważa Edyta Kliczykowska, szefowa wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.
- Każdy, kto nie wierzy w moje słowa, niech porówna: ile rocznie płaci za prąd, a ile za produkcję odpadów. To niewielkie sumy, mając na uwadze szkody, jakie nasze śmieci wyrządzają środowisku - dodaje Kliczykowska.
Mimo to, nie doceniamy polskich stawek za śmieci; dlatego znowu podrożeją. - Ustawodawca złapał się najskuteczniejszej metody: szarpnie za kieszeń - mówi Kliczykowska. - Polacy zaczną sortować odpady, żeby zaoszczędzić. To, niestety, prostsze niż apelowanie do naszego rozsądku.
Jeśli większość zrezygnuje
Mało, że nie sortujemy śmieci, to jeszcze podrzucamy je innym. Zmagają się z tym właściciele garaży przy ZEC w Świeciu. Doszło do tego, że nie chcą śmietnika, bo zapełniany jest przez ludzi z miasta. Korzystając z ustronnego miejsca, pozbywają się wszystkiego, co popadnie. Nawet, gdy kubeł jest przepełniony. Nie widzą nic złego w obstawieniu go oponami i workami, które potem rozszarpują zwierzęta. - Postawiliśmy tam śmietnik po to, żeby ocalić zieleń. Dotychczas śmieci zalegały na skarpie - wyjaśnia Paweł Bednarski, szef ZGM w Świeciu. - Ale, jeśli połowa właścicieli garaży podpisze się pod pismem za usunięciem śmietnika, zastosujemy się do tego i zdejmiemy im opłatę za śmieci. Pytanie: jak będzie wtedy wyglądała okolica?
Można to sobie tylko wyobrazić, zwłaszcza po podwyżkach. - Śmieci nas zasypią - obawia się Bednarski.
Wyjściem, dyskutowanym w Sejmie, mógłby być podatek śmieciowy. Pieniądze od wszystkich mieszkańców trafiałyby do gmin, które byłoby stać na lepsze gospodarowanie odpadami.
Raz się nie powiodło
Kliczykowska nie popiera tego pomysłu. - Wprowadzenie podatku śmieciowego trzeba poprzedzić referendum - przypomina. - Jedna z polskich gmin przeszła przez to, ale okazało się, że po wprowadzeniu podatku było jeszcze gorzej.
Poza tym, administrowanie śmieciami jest obowiązkiem właściciela każdej nieruchomości, a nie gminy. - Dotyczy to także sortowania odpadów - podkreśla Kliczykowska. - Dlatego jeszcze w październiku planuję spotkanie z administratorami nieruchomości wielorodzinnych w gminie Świecie, żeby sami zagwarantowali swoim mieszkańcom możliwość segregacji odpadów. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza z 2006 roku, to przedsiębiorcy, którzy wywożą odpady dla ZGM, Spółdzielni Mieszkaniowej czy domów jednorodzinnych, muszą zapewnić mieszkańcom możliwość selektywnej zbiórki śmieci. Albo worki, albo pojemniki.
A co Państwo na to? Czekamy na telefony (0-52 33-15-376) i e-maile: [email protected] .