Przypominamy, że Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy rozwiązał 16 marca, bez okresu wypowiedzenia, umowę z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym w Grudziądzu na świadczenie usług z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Brodnicy.
Taka decyzja zapadła po niezapowiedzianej wizycie kontrolerów NFZ w brodnickim szpitalu.
Lekarze na podwójnych dyżurach
- W efekcie kontroli stwierdzono szereg istotnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej placówki i złamanie przepisów określających zasady jej działania - informował wówczas Jan Raszeja, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ.
Nocą w szpitalu nie było wymaganych dwóch zespołów dyżurnych (każdy z lekarzem i pielęgniarką). Kiedy w końcu kontrolerom udało się odszukać jednego z lekarzy okazało się, że łączy obowiązki z równoległym dyżurem w pogotowiu. Drugi dyżurował jednocześnie na chirurgii. - Taki stan rzeczy jest absolutnie niedopuszczalny, gdyż jego bezpośrednią konsekwencją jest niemożność skorzystania przez pacjentów z pomocy lekarskiej, której pacjent ma prawo oczekiwać, co stanowi bezpośrednie i oczywiste zagrożenie dla zdrowia - podkreślał rzecznik NFZ.
Mieszkańcy nie ukrywali swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji. - Jak można było w ogóle dopuścić do czegoś takiego? - pytali zbulwersowani mieszkańcy powiatu. - Na co idą nasze podatki?
Opiekę nocną i świąteczną nad mieszkańcami powiatu przekazano wówczas tymczasowo NZOZ NovaMed (ul. Cicha). Ogłoszono także konkurs na świadczenie usług zdrowotnych w powiecie brodnickim. Jego wyniki zaprezentowano 30 kwietnia.
Opieka wróciła z Cichej
- NFZ rozstrzygnął konkurs ofert na nocną i świąteczną opiekę dla obszaru powiatu brodnickiego - informuje Dariusz Szczepański, dyrektor brodnickiej lecznicy. - Wybrana została oferta złożona przez szpital brodnicki, przywracamy więc od 1 maja 2013 tę usługę finansowaną przez NFZ.
Teraz przez całą dobę w święta i dni wolne od pracy oraz w porze nocnej (w godz. 18- 8 rano) mieszkańcy powiatu mogą znów korzystać z usług lekarza pierwszego kontaktu w szpitalu.
- Pacjenci - osoby ubezpieczone w NFZ - uzyskają pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki, zgłaszając się do budynku Poradni Profilaktyki Onkologicznej - wjazd i wejście od strony, gdzie dawniej była kolejka wąskotorowa - mówi Maria Oryszczak, rzecznik prasowy brodnickiego starostwa.
Czytaj e-wydanie »