Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015. Prezentujemy usługi medyczne [aktualny ranking]

Redakcja
Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015.  Prezentujemy usługi medyczne [aktualny ranking] W profilaktyce pomoże ruch. Dobrze, że Polacy mają coraz większą tego świadomość, stąd popularność choćby siłowni zewnętrznych.
Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015. Prezentujemy usługi medyczne [aktualny ranking] W profilaktyce pomoże ruch. Dobrze, że Polacy mają coraz większą tego świadomość, stąd popularność choćby siłowni zewnętrznych. Romex
- W świadczeniu takich usług najważniejsze jest bezpieczeństwo - mówi Marek Nowak, szef Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

- Pacjent musi mieć pewność, że nic mu nie grozi. Bardzo ważna jest również dokładnie i wiarygodnie sporządzona dokumentacja medyczna - dodaje dyrektor grudziądzkiego szpitala i członek kapituły "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015" w kategorii "Usługi medyczne"  Należy je świadczyć przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Oczywiście, dotyczy to wszystkich szpitali czy sanatoriów. Pacjenci powinni tam trafić pod opiekę fachowców. Korzystając z okazji podkreślam, że warto leczyć się tylko u specjalistów, a nie samemu w internecie, gdzie często wszystkie objawy pasują do każdej choroby. Tylko tak zwana zróżniczkowana diagnostyka może dać prawdziwy obraz konkretnej choroby. Pamiętajmy również o profilaktyce! - dodaje Marek Nowak.

5

Nie trzeba mieć karnetu do klubu sportowego

W profilaktyce pomoże ruch. Dobrze, że Polacy mają coraz większą tego świadomość, stąd popularność choćby siłowni zewnętrznych. Pojawiają się na placach zabaw, w parkach, przy szkołach czy ośrodkach wczasowych. Produkuje je m.in. bydgoska firma Romex. Jej siłownie Trainer składają się z kilku lub kilkunastu urządzeń pozwalających na świeżym powietrzu, bez potrzeby wykupowania karnetu do klubu sportowego, zadbać o swoją kondycję, poprawić sylwetkę. Romex, we współpracy z Collegium Medicum oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, dwiema bydgoskimi uczelniami, produkuje takie urządzenia, w tym specjalną linię dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych lub niepełnosprawnych ruchowo.

Dodajmy, że jedno z urządzeń wchodzących w skład linii "Trainer Disabled rowerek skośny" otrzymało wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego "Rehabilitacja", które odbywają się w Łodzi. Obecnie zestaw treningowy dla osób niepełnosprawnych został zgłoszony do nagrody "Teraz Polska".

Bydgoski producent siłowni zewnętrznych rywalizuje w kategorii "Usługi medyczne" razem np. z firmą "Tolek" Rehabilitacyjne Rowery Trójkołowe (rehabilitacyjny rower ze wspomaganiem elektrycznym). Założyciel Teofil Bagiński, przedsiębiorca z Chocenia, wyprodukował już 10 tysięcy trójkołowych rowerów. Dzięki naszemu plebiscytowi chce jeszcze więcej! Wspomina, że, jak będąc w Skandynawii, często przyglądał się rowerom dla niepełnosprawnych, które na Północy są bardzo popularne: - Pomyślałem wtedy, że może warto zacząć je produkować i sprzedawać również w Polsce? Bo u nas, jeśli już ktoś taki miał, to przywieziony z Zachodu, a oferowane przez bydgoski Romet nie były, moim zdaniem, dopracowane. Wymyśliłem więc lepszy model trójkołowego roweru. Opatentowałem wynalazek i to był początek biznesu, a konkretnie wystartowałem z nim w 1998 roku.

W tej samej kategorii walczą jeszcze: Transport Medyczny Ciupak w Bydgoszczy (prywatne pogotowie), Szpital Eskulap (innowacyjne leczenie chorób żył), Uzdrowisko Wieniec (Pensjonat Jutrzenka Medical Spa), zakład Temis (gaz rozweselający) i spółka Oftalmika (operacja usunięcia zaćmy z wykorzystaniem lasera femtosekundowego).

Fachowcy wskażą zwycięzcę

W "Usługach medycznych" wyboru najlepszej dokonają fachowcy: cytowany Marek Nowak - dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu oraz dr n. med. Tomasz Mierzwa - koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Krzysztof Tadrzak - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszcz, prof. dr hab. med. Maciej Świątkowski - kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy i Agnieszka Kudanowska - właścicielka Kosmetycznego Instytutu Dr Irena Eris w Bydgoszczy. Swoich faworytów wskażą także nasi Czytelnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska