W kategorii "Artykuły spożywcze - wędliny" kapituła uznała, że najlepszy jest "Pasztet kociewski" Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Pruszczu. To również najpopularniejszy produkt według Czytelników "Pomorskiej".
Od pokoleń, tradycyjnie i z sercem
- Wprowadzając na rynek "Pasztet kociewski" sięgnęliśmy do starej receptury i chwyciło - cieszył się Roman Bednarek, prezes GS w Pruszczu podczas gali podsumowującej plebiscyt "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015", która odbyła się w Restauracji Willa Secesja w Bydgoszczy. - Dzięki takim wyróżnieniom pokazujemy, że spółdzielczość to nie relikt PRL-u, a należy ją kojarzyć z tradycją i jak najlepszą jakością.
Kolejny podwójny laureat to "Kefir kujawski" z Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej "KeSeM" we Włocławku. Okazał się bezkonkurencyjny w kategorii "Artykuły spożywcze - nabiał".
- W "Kefirze kujawskim" jest tylko to, co powinno się w nim znaleźć, czyli mleko, bakterie i drożdże - mówił Mariusz Falgowski,_prezes "KeSeM-u"._
W naszym plebiscycie laureatów wskazują zarówno kapituła (fachowcy z swoich branżach), jak i Czytelnicy, którzy oddają głosy wysyłając SMS-y i przez kliknięcie. Nie inaczej było w 8. edycji rywalizacji.
W kategorii "Artykuły spożywcze - przetwórstwo" największą popularność Czytelników zdobyła kawa Rubicon produkowana przez rodzinną firmę Rubicon w Bydgoszczy.
- Nasz biznes zrodził się z pasji, z miłości do kawy, ona łączy ludzi - opowiadał Wojciech Baumgartz firmy Rubicon.- Sprowadzamy ją z plantacji całego świata, ale palimy w Bydgoszczy, tutaj zatrudniamy pracowników i płacimy podatki.
W kategorii "Artykuły spożywcze - pieczywo" Czytelnicy wyróżnili "Chleb wiejski" z nakielskiej piekarni "Karolczak".
- Prowadzimy tę piekarnię od trzech pokoleń, ma prawie 100 lat - wspominał Szymon Karolczak,_ właściciel. - _Wkładamy w naszą pracę dużo serca. Pieczywo powstaje według tradycyjnych receptur, bez sztucznych dodatków i polepszaczy. Staramy się wyjść poza rynek nakielski, jesteśmy również w Bydgoszczy.
Najpopularniejszy artykuł w kategorii "Przemysł i rolnictwo" to biała farba emulsyjna Qbiorolna firmy Kleib w Brześciu Kujawskim.
- Jesteśmy na rynku dopiero od 10 lat, ale rozwijamy się - powiedziała Sylwia Skóra-Czarnecka, członek zarządu firmy Kleib. - Farba, którą zgłosiliśmy do plebiscytu, odstrasza owady, m.in. muchy, meszki, komary i pająki. Jest przeznaczona do malowania np. obór, chlewni, kurników i stajni.
W kategorii "Usługi budowlane i deweoperskie" Czytelnicy wybrali osprzęt łazienkowy ze żnińskiej firmy "Ada". - Priorytetem ostatnich lat jest produkcja i sprzedaż osprzętu łazienkowego dla osób niepełnosprawnych. Są to uchwyty, poręcze, siedziska, przystawki, taborety - wymienia Renata Jabłońska z "Ady".
Za najlepszą "Usługę medyczną" Czytelnicy "Gazety Pomorskiej" uznali produkt leczniczy "Gaz rozweselający" spółki Temis w Chojnicach.
- Od 23 lat produkujemy gazy spożywcze i techniczne i udało się zdobyć również pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na gaz medyczny - mówił Tadeusz Skajewski, właściciel Temisa.
Mieli odwagę poddać się ocenie fachowców
Specjaliści, których zaprosiliśmy do kapituły uznali, że zwycięstwo w kategorii "Artykuły spożywcze - przetwórstwo" należy przyznać firmie Pałuki z Malic za "Flaki pikantne staropolskie".
- Nasze produkty mają wielu wielbicieli i cieszymy się, że przypadły do gustu także jury plebiscytu - komentował Jakub Adamczewski,dyrektor ds. marketingu i handlu w firmie Pałuki. - To klasyka flaków, są naturalne, wołowe i można powiedzieć, że niemal identyczne, jakie przed laty gotowały nasze mamy, ciocie i babcie.
W "Artykułach spożywczych - pieczywo" najbardziej przypadł do gustu kapitule "Chleb Żytni Staropolski" z Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koronowie.
- Trzeba mieć dużo odwagi, by w czasach takiej konkurencji na rynku, poddać się ocenie ekspertów - uważa Wiesław Gancarek, prezes GS w Koronowie. - Zaryzykowaliśmy i jest zwycięstwo, bardzo się z niego cieszymy.
"Chleb Żytni Staropolski" nie zawiera ani polepszaczy, ani dodatków smakowych. Jest produkowany na naturalnym kwasie, z mąki żytniej, płatków ziemniaczanych, wody, drożdży i soli.
W kategorii "Przemysł i rolnictwo" pierwsze miejsce zdobyło urządzenie do napowietrzania wód "OXYGEN Intensiv" bydgoskiej firmy Polimat Eko. - Działa z wykorzystaniem innowacyjnej metody "odwróconego" napowietrzania - wyjaśnia prezes Kazimierz Kruczkowski. Polega ona na pobraniu wody, ścieków przemysłowych lub komunalnych, ze zbiornika i jej zewnętrznym, wymuszonym napowietrzaniu po wcześniejszym rozpyleniu. Dzięki temu ścieki mogą być tańsze.
Najlepsza "Usługa budowlana i deweloperska" to - zdaniem kapituły - "Osiedle Atrium Park" znanego bydgoskiego dewelopera Arkada Invest.
- Mamy na koncie wiele różnych budów - przypomniała Sylwia Nickel-Ślwińskaz firmy Arkada Ivest.
"Atrium Park" to kompleks apartamentowo-mieszkalny W grudniu tego roku klucze do mieszkań odbiorą klienci, którzy zamieszkają w najwyższym na osiedlu - 11-piętrowym budynku - mierzącym ponad 38 metrów wysokości.
W lipcu br. inwestor rozpoczął budowę ostatniego, czwartego już etapu osiedla, którego zakończenie zaplanowane zostało na pierwszy kwartał przyszłego roku. Już pierwszy etap odniósł ogromny sukces i został m.in. doceniony 1. nagrodą "Pomorza i Kujaw" za najlepszy apartamentowiec w naszym województwie.
ZOBACZ: Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015. Oto laureaci [zdjęcia]
Pracują nad silnikiem dla rowerów
W kategorii "Usługi medyczne" wygrał rehabilitacyjny rower ze wspomaganiem elektrycznym firmy "Tolek" z Chocenia.
- Produkujemy rowery dla niepełnosprawnych - mówi Teofil Bagiński, prezes "Tolka". - Są stabilne, więc bezpieczne dla osób z różnymi schorzeniami, a również m.in. dla dzieci. Obecnie pracujemy nad silnikiem do rowerów. Jesteśmy blisko celu.
Specjalne wyróżnienie otrzymała Piekarnia-Cukiernia "Stan- Mar" w Czarżu za "Chleb żytni bez drożdży".
- Wcześniej już zyskał uznanie m.in. jury Festiwalu Smaku w Grucznie, podczas którego zdobył tytuł "Smak Roku 2015" - podkreśliła Małgorzata Szczęsna ze "Stan-Maru".
Zwycięzcy plebiscytu uzyskali znak jakości, czyli tytuł "Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2015", którym będą mogli posługiwać się przez rok oraz otrzymali od nas darmową kampanię reklamową - każda z nich jest warta 5 tys. zł.
* Wyróżnienia laureatom wręczyli: Mirosława Konicka, naczelnik Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego (partner plebiscytu), Aleksandra Grejek z firmy Inter-Vax Wacław Górny (partner plebiscytu), Jarosław Szczupak, prokurent Alstal Grupy Budowlanej w Inowrocławiu (partner plebiscytu) oraz Marek Ciesielski, prezes oddziału Polska Press w Bydgoszczy.
