Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017. Ten olej jest wart polecenia! [aktualne wyniki głosowania]

(d-ka)
Państwo Rutkowscy zaczęli go produkować za namową swoich znajomych.

Olej rzepakowy produkowany był w Polsce już w XVI wieku. Wykorzystywano w tym celu proste prasy. Podobnie postępuje się dziś w firmie Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski, w której powstaje Olej Rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca.

Rodzina Rutkowskich od lat 90. zajmuje się przechowalnictwem zbóż i rzepaku. W 2000 roku powiększyła znacząco swoją powierzchnię magazynową, co skutkowało pojawieniem się nowych możliwości. Za namową znajomych miłośników zdrowego odżywiania się i znawców kuchni, rozpoczęła w miejscowości Kałdus, nieopodal Wzgórza św. Wawrzyńca, produkować olej z uprawianego przez siebie rzepaku.

„Olej rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca” wytwarza się wyłącznie metodą na zimno, przez mechaniczne wyciskanie nasion rzepaku przy pomocy pras. Jest gęsty, zachowuje zapach i charakterystyczny smak. Dodatkowo stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiada jeden z najlepszych stosunków kwasów omega 2:1. Pomaga przeciwdziałać w chorobach układu krążenia oraz obniża poziom złego cholesterolu.

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017. Trwa głosowanie! [aktualne wyniki]

Z uwagi na to, że olej rzepakowy produkuje się na zimno, nie podlega procesowi rafinacji i jest uznawany za najzdrowszy spośród wszystkich olejów roślinnych. Postawienie przez firmę na ten produkt zbiegło się m.in. ze zdecydowanym wzrostem poziomu wiedzy na temat zdrowego odżywiania się oraz coraz większym zainteresowaniem gotowaniem i poszukiwaniem nowych smaków przez Polaków. To właśnie sprawiło, że olej rzepakowy stał się powszechnym dodatkiem do sałatek. Wykorzystywany jest też do smażenia czy nawet pieczenia ciast. W efekcie po „Olej rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca” sięgają np. znane, renomowane restauracje czy hotelowe kuchnie z całej Polski.

Jego jakość doceniają też fachowcy - olej dwukrotnie zdobył wyróżnienie jako „Produkt Godny Polecenia w Gault &Millau”, przewodniku po najlepszych polskich restauracjach.

Firma Lecha Rutkowskiego rywalizuje w kategorii „Produkcja spożywcza” (SMS na 72355 o treści PSP.2).

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017. Ten olej jest wart polecenia! [aktualne wyniki głosowania]

Partner plebiscytu:

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017. Ten olej jest wart polecenia! [aktualne wyniki głosowania]
Nadesłane

Sponsor finału:

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2017. Ten olej jest wart polecenia! [aktualne wyniki głosowania]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska