Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.
Zanim 18 stycznia 2021 do szkół wrócili uczniowie klas I-III SP, nauczyciele prowadzący lekcje w tych oddziałach i inni pracownicy szkół mogli poddać się badaniom na obecność koronawirusa. Testy przeprowadzono w dniach 11-15 stycznia 2021. W całym kraju przetestowano ponad 136 tys. osób, a pozytywne wyniki miało około 2 proc.
To też może Cię zainteresować
Teraz rząd postanowił powtórzyć testy, aby sprawdzić, ilu nauczycieli po powrocie do pracy zaraziło się Covid-19.
Najpierw powtórne badania nauczycieli ze szkół
Akcja testowania nauczycieli będzie przebiegać w dwóch etapach.
- Od 8 do 12 lutego br. badaniom przesiewowym na obecność SARS-Cov-2 zostaną poddani wyłącznie ci nauczyciele, którzy byli przebadani podczas testów w dniach 11-15 stycznia br. Powtórne badania obejmą te osoby, które są zdrowe i nie są ozdrowieńcami - informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Ponowne testy będą dobrowolne i bezpłatne. - Dyrektorzy szkół mieli zebrać do 2 lutego zgłoszenia od chętnych nauczycieli - wyjaśnia Marek Gralik. Powtórnymi badaniami nie zostaną nimi natomiast objęci pracownicy administracji i obsługi w szkołach.
Później testy na Covid-19 dla nauczycieli przedszkoli
Natomiast w kolejnym tygodniu lutego z badań przesiewowych na obecność koronawirusa będą mogli skorzystać nauczyciele przedszkoli oraz osoby zatrudnione w przedszkolach jako pomoc nauczyciela. Dla tej grupy testy przewidziane są w dniach 15 -19 lutego br. Podobnie jak dla nauczycieli w szkołach, badanie będzie będzie dobrowolne i bezpłatne.
- W województwie kujawsko-pomorskim mamy 4199 nauczycieli przedszkoli. Ilu będzie chciało poddać się testom, trudno przewidzieć - mówi Marek Gralik. Zgłoszenia zbierane są do dzisiaj.
W styczniu 2021 testom na obecność Covid-19 poddało się ponad 6 tysięcy kujawsko-pomorskich nauczycieli i pracowników szkół. Pozytywne wyniki stwierdzono u 178 osób.
Zapytaliśmy Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy ilu nauczycieli ze szkół w regionie postanowiło poddać się powtórnym testom. Czekamy na odpowiedź.
Niedzielski: - Powrót do szkół najwcześniej w marcu
Tymczasem rząd nie ukrywa, że od wyników przetestowania nauczycieli zależy w dużej mierze powrót do szkół starszych uczniów. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził jednak, że jego zdaniem należy się tego spodziewać nie wcześniej niż w marcu. W pierwszej kolejności mieliby wrócić do stacjonarnej nauki uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i maturzyści.
Rząd zapowiada szczepienia nauczycieli
Szansę na powrót do szkół mają zwiększyć szczepienia nauczycieli. We wtorek podczas konferencji prasowej rząd przekazał, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, nauczyciele do 60. roku życia otrzymają szczepionkę AstraZeneca, natomiast osoby powyżej 60 lat - preparaty Pfeizera i Moderny.
Informacja o szczepieniach nauczycieli szczepionką koncernu AstraZeneca, wywołała sporo kontrowersji i obaw. Preparat ten nie jest bowiem zalecany dla osób starszych i ma mniejszą skuteczność niż pozostałe dwa preparaty.
- Nie deprecjonujemy roli szczepionki - zastrzegł Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Jednak, jak powiedział portalowi glos.pl, rząd nie potrafi dokładnie wytłumaczyć, dlaczego chce podać nauczycielom szczepionkę, która nie jest wskazana dla seniorów.
W pierwszej kolejności mają być szczepieni nauczyciele klas I-III oraz przedszkoli. Szczepienia mają ruszyć w przyszłym tygodniu
