Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z UKW prowadzą zajęcia pod palmami

dj
Wykładowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będą wykładali pod palmami
Wykładowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będą wykładali pod palmami sxc.hu
Kadra Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego coraz częściej wyjeżdżają na zagraniczne wymiany. W tym roku na Erasmusa wybiera się kolejna dwunastka.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Możliwość wyjazduw ramach zagranicznej wymiany (program Erasmus) mają nie tylko studenci. Mogą z niej korzystać także nauczyciele akademiccy, a nawet pracownicy administracji w niej zatrudnieni. Okazuje się, że robią to coraz chętniej.

W zeszłym roku na wyjazd na Erasmusa zdecydowało się sześciu pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W tym - wyjedzie dwa razy tyle.

Z takiej okazji trzeba korzystać

Jedną z osób, która wybrała się wykładać na zagranicznej uczelni jest Mikołaj Sobociński, nauczyciel na kierunku filologia angielska. Przez osiem dni nauczał na uniwersytecie w Bradze w północnej Portugalii. Przygotował seminarium poświęcone pisaniu tekstów naukowych. - Taki wyjazd daje naprawdę wiele możliwości. To nie tylko nowe doświadczenie, ale także szansa na nawiązanie ciekawych znajomości. Ja już mam zaklepany kolejny wyjazd, na przyszły rok. Na pewno pojadę - mówi zadowolony.

Zachęca także do tego swoich kolegów po fachu. - Aż żal by było nie skorzystać z takiej możliwości. Sami wybieramy sobie miejsce, jakie tylko chcemy, a płaci za wszystko Unia. Jeśli nie będzie wystarczającej liczby chętnych, to pula przeznaczona dla Polski przepada i przechodzi na inne kraje. Taki wyjazd to oczywiście nie tylko praca i nauka. Jest też mnóstwo czasu na zwiedzanie. Ja zobaczyłem północną Portugalię, a do tego pogoda mi naprawdę dopisała. Przez cały mój pobyt termometry wskazywały 35 stopni Celsjusza - opowiada Sobociński.

Aleksandra Koperska-Kowalczyk z Biura Współpracy Międzynarodowej UKW przyznaje, że miejsca na wyjazd na Erasmusa się nie marnują. - Dopiero rozpoczęliśmy rekrutację, a już mamy kilka zgłoszeń. Sporo osób się jeszcze zastanawia i cały czas dopytuje o szczegóły - mówi.

Pracownicy uczelni mogą wyjeżdżać na zagraniczne uczelnie na trochę innych zasadach niż studenci. Nie mają do wyboru semestru lub dwóch, które mogliby spędzić za granicą. Ich pobyt tam jest sporo krótszy - trwa od jednego do sześciu tygodni. W tym czasie każdy z nich musi wypracować określoną liczbę godzin. Do wyboru mają ponad 40 uczelni m.in. w Hiszpanii, Norwegii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Raz spróbujesz, pojedziesz drugi raz

- Jest to najlepsza okazja do przełamania bariery językowej. To także nowe doświadczenie i doskonały sposób na rozwój naukowy. O tym, że warto wyjechać, świadczy chociażby fakt, że ci, którzy raz wyjechali chcą wyjeżdżać dalej - stwierdza Koperska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska