Prof. Jacek Woźny, rektor UKW: - Nasza uczelnia prowadziła już swoje filie poza Bydgoszczą, ale spadek kandydatów spowodował że wróciliśmy do miejsca podstawowego. W tej chwili kandydatów znowu zaczyna przybywać. Rekrutacja jest większa o tysiąc osób większa niż w poprzednim roku, zatem możemy szukać chętnych poza Bydgoszczą. Najbardziej obleganymi kierunkami są prawo, anglistyka i informatyka. Główną ideą naszej współpracy z Grudziądzem jest to, by wyjść do potencjalnych kandydatów i nie narażać ich na koszty dojazdów do Bydgoszczy.
Prof. Woźny także zaznaczył, że w Bydgoszczy uczelnia ma zaledwie dwa akademiki, a jeden z nich w ponad połowie jest obłożony przez studentów z Ukrainy: ponad 300 osób.
Jeśli chodzi o potencjalne kierunki jakie młodzież mogłaby studiować w Grudziądzu, to na razie wszystko jest w fazie analiz, ale mówi się m.in. o związanych ze sportem o profilu trenerskim, sztuką, ochroną zdrowia jak fizjoterapia. - Początkowo jednak będziemy współpracowali w zakresie rozwoju pracy naukowej, dydaktycznej z naszymi szkołami średnimi aby z jednej strony promować Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, a z drugiej podnosić jakość nauczania w naszych placówkach edukacyjnych - wyjaśnia prezydent Glamowski. - Chcemy też stawiać na studiowanie w lokalnych ośrodkach, prestiżowych dodajmy bo takim z pewnością jest UKW. Grudziądz jest dobrze skomunikowany z Bydgoszczą. A jeśli student postawi na Bydgoszcz to jest większa szansa, że po ukończeniu kształcenia prędzej wróci do Grudziądza.
Prezydent Glamowski także poinformował, że trwają też rozmowy z innymi, publicznymi, prestiżowymi uczelniami z regionu o nawiązaniu współpracy.
Co z uczelnią techniczną na bazie WZU?
Zapytaliśmy też prezydenta Glamowskiego o to na jakim etapie jest uruchomienie uczelni na bazie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. - Jestem cały czas w kontakcie z prezesem WZU. Procedowany jest wniosek akredytacyjny. Przypomnę, że miasto zrobiło w tej sprawie dużo: decyzją radnych przekazaliśmy budynek - siedzibę nowej uczelni technicznej, a Centrum Kształcenia Praktycznego udostępni swoje laboratoria - wylicza Maciej Glamowski.
Przypomnijmy, że o projekcie uruchomienia uczelni technicznej w październiku 2019 roku poinformował Piotr Tefelski, prezes WZU oraz ówczesna wiceminister edukacji, Iwona Michałek z "Porozumienia". Jako planową datę uruchomienia studiów wojskowo-technicznych podawano październik 2020.
Władze Grudziądza nawiązały współpracę z Uniwersytetem Kazim...
