https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka rozpoczęta! W gminie Choceń dzieci z Ukrainy już zasiadły w szkolnych ławkach

Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Kilkoro dzieci uchodźców z Ukrainy już chodzi do Szkoły Podstawowej w Choceniu. Kilkoro uczy się także w Szkole Podstawowej w Śmiłowicach.

Gmina Choceń czeka na większą grupę uchodźców z Ukrainy. Punkt zbiorowego zakwaterowania dla uciekających przed wojną został przygotowany w sali gimnastycznej przy Urzędzie Gminy w Choceniu. Na obywateli Ukrainy czeka 35 miejsc, przygotowane zostały sanitariaty, zamontowane prysznice. Ponadto sala została wysposazona w niezbędne artykuły pierwszej potrzeby i sprzęt agd. - Czekamy na informację od wojewody o terminie przyjazdu uchodźców - mówił nam ostatnio Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń.
Ale to nie oznacza, że uchodźców z Ukrainy w gminie Choceń nie ma. Są, zostali przyjęci między innymi przez mieszkańców gminy. Kilkoro dzieci uchodźców z Ukrainy zostało już zapisanych do podstawówek - w Choceniu i Śmiłowicach. W szkole w Choceniu uczą się razem z polskimi rówieśnikami w zerówce, w klasie czwartej, szóstej i siódmej. - Rozmawiamy z nimi po rosyjsku - mówi dyrektor Anna Pawłowska. - Bo tego języka uczyły się ukraińskie dzieci, a większość naszej kadry pedagogicznej też go zna. Udaje się nam także dotrzeć do ukraińskich uczniów, gdy mówimy po polsku, ale wolno.

Zresztą, dla dzieci z Ukrainy mają być zorganizowane dodatkowe lekcje z języka polskiego.
Uczniowie z Ukrainy otrzymali ze szkoły w Choceniu laptopy i w godzinach od 9 do 11 i od 17 do 19 uczestniczą zdalnie w lekcjach zorganizowanych przez ministerstwo w Ukrainie - przed południem w szkole, po południu - w domach. I udział w tych zajęciach ma być podstawą do zaliczenia semestru.

W Szkole Podstawowej w Śmiłowicach dzieci z Ukrainy uczestniczyły najpierw przez dwa tygodnie w zajęciach integracyjnych. - To były zajęcia sportowe, plastyczne, ale też gry planszowe - mówi dyrektor Wioletta Krysztoforska.
O poniedziałku uczniowie z Ukrainy uczą się razem z polskimi rówieśnikami. Zdaniem dyrektor Krysztoforskiej, uczniowie z Ukrainy dobrze się zaklimatyzowali, mają dobry kontakt z rówieśnikami. Świadczy o tym chociażby to, że spotykają się po szkole, nawet w weekendy.
Owszem, język polski jest barierą w porozumiewaniu się. Ale w szkole w Śmiłowicach zatrudniona jest w charakterze pomocy nauczyciela Ukrainka, która zna język polski i na lekcjach pomaga uczniom z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska