Nawet 500 zł co miesiąc dla uczniów! Sprawdź, kto może dostać pieniądze

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Zaktualizowano 
Co miesiąc można dostać nawet 500 zł. Stypendia dla zdolnych uczniów ze szkół w regionie są do wzięcia. Przyznawane są w ramach programów "Humaniści na start", "Prymus Pomorza i Kujaw" oraz "Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza". Wnioski do końca września przyjmuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

W redakcji "Gazety Pomorskiej" gościliśmy ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Goście: Renata Topolewska i Piotr Nadolny wyjaśniali zasady ubiegania się o stypendia w trzech programach: „Humaniści na start”, „Prymus Pomorza i Kujaw” i „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”.

Są to stypendia przyznawane na 10 miesięcy. Wysokość kwoty uzależniona jest od rodzaju stypendium, typu szkoły oraz pozycji na liście rankingowej. Jest to od 200 zł do 500 zł miesięcznie. W projekcie „Humaniści na start!” - od 200 do 400 zł.

Szczegóły poniżej w relacji z dyżuru.

Informacji udzielali Renata Topolewska i Piotr Nadolny z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Informacji udzielali Renata Topolewska i Piotr Nadolny z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Agata Wodzień

Kto może ubiegać się o stypendium z projektu „Humaniści na start!”?
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie klas 7, 8 szkół podstawowych oraz uczniowie liceów ogólnokształcących znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Ponadto należy osiągnąć średnią ocen z języka polskiego i historii na poziomie nie niższym niż 4,5.
Niezbędne jest posiadanie tytułu laureata lub finalisty z konkursów, olimpiad przedmiotowych z wykazu nr 1 regulaminu znajdującego się na stronie projektu bądź tytułu laureata, finalisty (już na etapie wojewódzkim) lub wyróżnionego w konkursach lub olimpiadach z wykazu nr 2. Punktowane są osiągnięcia z trzech ostatnich zakończonych lat szkolnych.
Kandydat do stypendium musi mieć również co najmniej dobre zachowanie.

To Cię może też zainteresować

Co zmieniło się w warunkach przyznawania stypendium z tego projektu?
Rozszerzono listę konkursów i olimpiad. W części z nich obniżono również wymagany poziom uzyskanego osiągnięcia. Zwiększyła się również liczba stypendiów, które mogą zostać przyznane.

Chcę się ubiegać o stypendium w projekcie „Humaniści na start!”. Co mam zrobić w sytuacji, gdy na moim świadectwie jest ocena z historii i społeczeństwa, a nie z samej historii?
Do średniej należy wliczyć wówczas ocenę z przedmiotu historia i społeczeństwo.

Jakie są kryteria przyznawania stypendium z projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”?
O stypendium może ubiegać się uczeń, który spełni łącznie warunki:

  • uczęszcza do klas 7, 8 szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej szkół znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych)
  • w poprzednim roku szkolnym otrzymał promocję do następnej klasy bądź świadectwo ukończenia szkoły
  • uzyskał szczególne osiągnięcie w konkursie lub olimpiadzie, zgodne z załącznikiem nr 1 lub załącznikiem nr 2 do regulaminu, w jednym z dwóch poprzednich lat szkolnych
  • otrzymał w poprzednim roku szkolnym co najmniej jedną ocenę celującą lub bardzo dobrą z przedmiotów: przyrodniczych, informatycznych i języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości, realizowanych jako zajęcia obowiązkowe
  • uzyskał co najmniej ocenę dobrą z zachowania.

Czy są jakieś zmiany w kryteriach przyznawania stypendium z projektu „Prymus Pomorza i Kujaw?
Tak, w stosunku do roku ubiegłego nastąpiły pewne zmiany. Obecnie dodatkowym wymogiem jest co najmniej dobra ocena z zachowania.
Rozszerzyliśmy również listę osiągnięć w konkursach uprawniających do ubiegania się o stypendium. Zmiana dotyczy w szczególności konkursu matematycznego „Liga Zadaniowa”, gdzie na równi z tytułem finalisty traktujemy pierwsze lub drugie miejsce w tym konkursie. Uzupełniliśmy również listę o nowe konkursy organizowane przez kuratora oświaty.

Syn uczy się w II klasie technikum. Czy może otrzymać stypendium z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”?
Aby móc otrzymać to stypendium, należy być uczniem przynajmniej drugiej klasy szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe (technikum lub szkoła branżowa) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Trzeba ponadto osiągnąć średnią ocen z trzech dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych (z wyłączeniem praktyk zawodowych) na poziomie nie niższym niż:

  1. 4,00 w przypadku uczniów szkół branżowych;
  2. 4,00 w przypadku uczniów technikum, którzy w poprzednim roku nauki zostali laureatami bądź finalistami konkursów, turniejów lub olimpiad wymienionych w § 4 Regulaminu;
  3. 5,33 w przypadku pozostałych uczniów technikum
  4. uzyskać co najmniej dobrą ocenę z zachowania.

Od września wnuk chodzi do pierwszej klasy technikum w Toruniu. Czy mogę ubiegać się o stypendium z programu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”?
Niestety, nie. Trzeba być co najmniej uczniem drugiej klasy technikum lub szkoły branżowej I stopnia, ponieważ ocenie podlega świadectwo z poprzedniego roku szkolnego ze szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe. Zapraszamy za rok.

Mieszkam poza województwem kujawsko-pomorskim, ale uczę się w liceum ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Czy mogę starać się o stypendium „Humaniści na start!”?
Tak. Wszystkie trzy projekty stypendialne skierowane są do uczniów szkół zlokalizowanych na terenie naszego województwa, bez względu na miejsce zamieszkania.

Byłem stypendystą projektów marszałkowskich w ubiegłym roku. Czy mogę również otrzymać stypendium w tym roku?
Tak. Można ponownie złożyć wniosek o stypendia z wymienionych projektów.

Spełniam warunki do ubiegania się o stypendium w projektach „Humaniści na start!” oraz „Prymus Pomorza i Kujaw”. Czy mogę ubiegać się równocześnie o oba stypendia?
Tak. Można również w efekcie końcowym zostać stypendystą w obu projektach, czego życzymy.

Czy przy przyznawaniu stypendiów w ramach projektów, brany jest pod uwagę próg dochodowy?
Nie, dochód nie ma żadnego znaczenia.

W jaki sposób złożyć wniosek?
Wniosek trzeba wypełnić elektronicznie, wydrukować, podpisać i wysłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń z dopiskiem nazwy projektu.

Jakie dokumenty muszę dołączyć do wniosku?
Należy złożyć kserokopię świadectwa z ubiegłego roku szkolnego oraz dokumenty z osiągnięciami UWAGA!!! Na tym etapie Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego Ucznia nie jest wymagany!

Do kiedy przyjmowane są wnioski do poszczególnych projektów?
Do 30 września. Decyduje data stempla pocztowego.

Czy lista konkursów jest już zamknięta czy inne konkursy/olimpiady/turnieje będą brane pod uwagę?
Na rok szkolny 2019/2020 lista została zamknięta z chwilą zatwierdzenia regulaminu przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jeśli w przyszłym roku proces konsultacji zostanie powtórzony wówczas możliwa będzie zmiana wykazu konkursów.

Mam osiągnięcia w konkursie przedmiotowym z ubiegłego roku oraz sprzed dwóch lat, ale gdy wypisuję wniosek, to generator odrzuca te osiągnięcia.
Punktować można osiągnięcie w danym konkursie tylko raz. Ta sytuacja dotyczy również osiągnięć uzyskiwanych w różnych edycjach danego konkursu. Proponuję, by do wniosku wpisać jedno osiągnięcie i wskazać te, które jest wyżej punktowane. W ramach jednego konkursu punkty za osiągnięcia w kolejnych edycjach (różnych latach) konkursu nie sumują się.

Z ilu lat punktowane są osiągnięcia uczniów?
W przypadku projektu „Humaniści na start!” honorowane są osiągnięcia z 3 ostatnich lat szkolnych, w projekcie „Prymus Pomorza i Kujaw” z 2 lat, a w projekcie „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” z ostatniego roku szkolnego.

Dzwonię w sprawie projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”. Mam tylko dwie oceny z przedmiotów zawodowych, tymczasem czytałem w regulaminie, że średnia liczona jest z trzech przedmiotów. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek?**

Tak. Wówczas liczona jest średnia z dwóch ocen. Należy we wniosku w odpowiednich rubrykach wpisać nazwy i oceny z przedmiotów. Oceniający w tym przypadku sami wyliczą średnią i przyznają odpowiednią liczbę punktów.

Byłem dwukrotnym finalistą w konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Czy w tej sytuacji punkty za tytuł finalisty liczą się podwójnie?
Nie, punktowane są osiągnięcia z różnych dziedzin, w związku z tym konkursy/olimpiady nie mogą się powtarzać w naborze na dany rok.

Brałam udział w konkursie „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii 1970-1990” i uzyskałam tytuł finalisty na etapie wojewódzkim. Czy mam prawo ubiegać się o stypendium.
Tak. Zgodnie z regulaminem projektu „Humaniści na start!” uzyskanie tytułu finalisty na etapie wojewódzkim z konkursu z Wykazu 2 uprawnia do złożenia wniosku o stypendium.

Gdzie można uzyskać informacje o marszałkowskich projektach stypendialnych? W jaki sposób aplikować o stypendium?
Informacje można znaleźć na stronie internetowej edukacja.kujawsko-pomorskie.pl Szczegóły o konkretnych projektach stypendialnych: - „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” - „Humaniści na start!” - „Prymus Pomorza i Kujaw” dotyczące naboru 2019/2020 zawarte są w regulaminach konkursów na ww. stronach.

Skąd są finansowane stypendia?
Stypendia w ramach wszystkich opisywanych projektów współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 4

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Lepiej napiszcie o przymuszaniu rodzicow do opłaty na Rade Rodzicow w kwocie 40 zl/mc w Lo 1

G
Gość

Znowu PiS wygra dzięki Januszom co polecą na rozdawanie pieniędzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3