Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nerki do kontroli! Rzadziej w Kujawsko-Pomorskiem wykonujemy badania profilaktyczne

OPRAC.: Lau
Nerki do kontroli! Rzadziej w Kujawsko-Pomorskiem wykonujemy badania profilaktyczne
Nerki do kontroli! Rzadziej w Kujawsko-Pomorskiem wykonujemy badania profilaktyczne Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
W 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim wydano 172 Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego z rozpoznaniem raka nerki. To o 59 mniej niż w 2019 roku, ale to nie jest dobra wiadomość – po prostu coraz rzadziej wykonujemy badania profilaktyczne.

Szacuje się, że w 2020 roku na całym świecie zidentyfikowano 431 288 nowych przypadków raka nerki, co stanowi 2,2 proc. wszystkich nowych przypadków raka. W Polsce odnotowano 6 105 nowych przypadków (rak nerki zajmuje 9 miejsce pod względem występowania w Polsce), z czego 3 732 wśród mężczyzn, a 2 373 u kobiet.

Rak nerki, skąd się bierze?

– Osoby, które chciałyby zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór nerkowokomórkowy, zachęcam do przyjrzenia się swojemu stylowi życia. Pewne zachowania mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Należą do nich: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub środków przeciwbólowych, niska aktywność fizyczna czy niewykonywanie badań profilaktycznych. Takie zachowania należy jak najszybciej wyeliminować z naszego życia. Liczymy, że kampania edukacyjna “Nerki do kontroli! Wiedza to życie”, pomoże dotrzeć do wielu osób, zwiększając ich świadomość w zakresie zagrożenia, jakim jest rak nerki. Mamy nadzieję, że wiedza przełoży się na działanie i zachęci do zmiany przyzwyczajeń oraz wykonywania badań profilaktycznych. – mówi dr n. med. Michał Wiśniewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Rak nerki przez wiele miesięcy rozwija się niemal bezobjawowo. Brak symptomów może utrzymywać się do późnych etapów choroby. Objawy takie jak: wyczuwalny guz w okolicy nerki, ból w okolicy lędźwiowej lub guz brzucha oraz krwiomocz (czyli obecność krwi w moczu), występują zaledwie u ok. 10 proc. pacjentów i zwykle oznaczają zaawansowaną chorobę. U jednego na trzech chorych rak nerkowokomórkowy diagnozowany jest zbyt późno, często, gdy nowotwór daje już przerzuty. Obecnie ponad 50 proc. przypadków choroby udaje się wykryć przypadkowo, podczas badań obrazowych wykonywanych z powodu niejednoznacznych objawów towarzyszących chorobie. Rozpoznanie nowotworu nerki ustala się najczęściej na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Podejrzenie guza nerki weryfikuje się zazwyczaj na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej. Kolejnym krokiem diagnostycznym, potwierdzającym rozpoznanie nowotworu, jest tomografia komputerowa (TK) z podaniem kontrastu dożylnego. U części chorych skuteczne może się okazać wykonanie badania rezonansem magnetycznym (MR).

– Objawy raka nerkowokomórkowego, szczególnie w pierwszych stadiach, są bardzo niespecyficzne, nie wskazują wprost na źródło problemu, nie niepokoją chorego. Co ważniejsze, wczesne stadia raka nerki nie dają żadnych objawów! Ważne jest wykonywanie regularnych badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej, nawet gdy wydaje się, że wszystko jest w porządku. Osłabienie, brak sił, przewlekłe zmęczenie, nagła utrata wagi, są to z pozoru niewzbudzające podejrzeń symptomy, jednak powinny zaniepokoić. Wbrew powszechnym skojarzeniom nie wolno czekać, aż samo minie! Jeżeli coś nas niepokoi, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego.

Nie bójmy się badań ultrasonograficznych jamy brzusznej, są bezbolesne i nieinwazyjne, a ich wyniki pozwolą lekarzowi zdecydować o kolejnych działaniach. Pamiętajmy, wczesna diagnostyka determinuje dalsze losy pacjenta – apeluje prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa

, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Rak nie poczeka na koniec pandemii!

Jedną z konsekwencji pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 jest spadek liczby wydawanych kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) aż o blisko 30 proc. Podczas epidemii odwołane zostało co trzecie badanie lub terapia. W 2019 roku w województwie kujawsko-pomorskim wykonano 31 039 tomografii komputerowych jamy brzusznej, podczas gdy w 2020 roku liczba ta spadła do 28 253. Niemal dwukrotnie spadła również liczba wykonanych badań USG nerek. W 2019 wykonano ich 26 768, a w 2020 roku niespełna 16 3471.

– Choroba COVID-19 postawiła wszystkich w nieznanej dotąd, bardzo trudnej sytuacji. System ochrony zdrowia skupił się na walce z koronawirusem, zaś pacjenci w trosce o swoje bezpieczeństwo oraz chcąc jak najszybciej pokonać wirusa i wrócić do życia sprzed pandemii, zostali w domach. Po tych wyczerpujących miesiącach powinniśmy sprawdzić, czy oprócz COVID-19 inne choroby nie zagrażają naszemu zdrowiu. Zgłośmy się do lekarza rodzinnego i wykonajmy badania profilaktyczne – apeluje Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci.

Nerki – praca na cały etat

Głównym zadaniem nerek jest pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii. Skład krwi ulega zmianie. W miarę tego, co jemy lub pijemy, w naszym krwiobiegu pojawiają się nie tylko potrzebne składniki odżywcze, ale również substancje zbędne, dlatego filtrując krew, nerki muszą pracować cały czas. Pęcherz pozbywa się tych substancji w moczu, oczyszczając organizm z toksyn. W ciągu 24 godzin nerki zdrowego człowieka filtrują około 200 litrów płynów. Znajdują się po dwóch stronach kręgosłupa, tuż pod klatką piersiową i są wielkości pięści dorosłego człowieka.
“Nerki do kontroli! Wiedza to życie” to kampania edukacyjna nt. raka nerki. Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości nt. raka nerkowokomórkowego. Inicjatorem akcji jest Ipsen Poland Sp. z o.o. Partnerami społecznymi inicjatywy są Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacja My Pacjenci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska