Bydgoski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia cyklicznie organizuje „Środy z Profilaktyką”. Tematem ostatniego spotkania były „Uzależnienia behawioralne (profilaktyka i zapobieganie, negatywne skutki dla zdrowia)”.
Gośćmi specjalnymi byli podopieczni wraz z opiekunami Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, dla których zaproszeni eksperci przeprowadzili szkolenie z zakresu uzależnień behawioralnych „Aktywny realnie czy wirtualnie”. Młodzież obejrzała film edukacyjny, wzięła udział w dyskusji, dowiedziała się też, jak rozpoznać uzależnienia behawioralne, na jakie zagrożenia zwrócić uwagę, gdzie szukać wsparcia.
Na stanowisku informacyjno-edukacyjnym do dyspozycji byli eksperci - specjaliści z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA (z Barbarą Domagałą, dyrektor placówki) oraz pracownicy Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Sanepid Bydgoszcz. Chętni tradycyjnie też mogli wykonać podstawowe pomiary w Kiosku Profilaktycznym i skonsultować się z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Wirtualny świat pełen zagrożeń
- Dzięki Internetowi mamy łatwy i szybki dostęp do niezmierzonych obszarów informacji. Telefon komórkowy stał się osobistym i niezbędnym narzędziem do poznawania świata i komunikowania się z innymi. Gry wideo pobudzają wyobraźnię i uwalniają emocje, ale pochłaniają też czas i energię, których potem brakuje dla innych ludzi. Łatwo przekroczyć granicę, za którą nowe technologie już nie pomagają, tylko całkowicie wypełniają życie, zachłannie, aż do utraty kontroli. Wirtualny świat zastępuje ten rzeczywisty, a cyfrowe aplikacje - realne kontakty z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi – tłumaczyła Barbara Domagała z BORPA.
- Widujemy już 2-3-letnie dzieci, którym rodzice – aby pozbyć się problemu – dają do ręki telefon czy tablet. Potem dziwią się, że dziecko jest pozbawione umiejętności normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Staje się ono nałogowcem w korzystaniu z nowych technologii i Internetu: zwiększa się ilość czasu spędzanego w świecie wirtualnym, brakuje kontroli, pojawia się uczucie przygnębienia, niepokoju, rozdrażnienia w razie ograniczenia dostępu. Dziecko nie śpi, poci się, boli je głowa. Na koniec pojawiają się problemy społeczne i osobiste w związku z silnym zaangażowaniem w świat wirtualny, okłamywanie bliskich, poczucie wstydu, niskie poczucie wartości, zaczyna się samoizolacja, niechęć do wyjścia z domu czy do szkoły – dodawała.
Można znaleźć pomoc
- Mamy 3-4-latków, którzy trafiają do nas z takimi uzależnieniami. Terapia może pomóc. W województwie kujawsko-pomorskim, w ramach pilotażowego programu skierowanego do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii w Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia od początku trwania umowy, czyli od 1 lutego 2022 r. do końca lipca 2024 roku do programu zostało włączonych 2001 dzieci i młodzieży oraz 848 członków ich rodzin. Te liczby są porażające – tłumaczyła dyr. Domagała.
Statystyki są także przerażające. Pierwszy kontakt dziecka z Internetem następuje średnio między 7. a 11. rokiem życia, pierwsze logowanie do sieci to 9. rok życia. Aż 33% dzieci w wieku 9-10 lat i 80% 15-16-latków korzysta z Internetu codziennie, co 4. dziecko kontaktuje się z nieznajomym poznanym w sieci, co 12. dziecko spotkało się z nim osobiście, a co 7. dziecko miało kontakt z materiałami o treści erotycznej lub pornograficznej.
- Nasi podopieczni z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych – z różnych względów – są mniej odporni na działanie szeroko pojętej elektroniki. Do tego mają również kontakty ze swoją rodziną i wtedy nie do końca wiemy, jakie treści do nich trafiają. Są bardziej podatni na zagrożenia, które niesie za sobą Internet. W ostatnim czasie mieliśmy np. przykład kilkunastoletniej dziewczyny, która wysłała swoje nagie zdjęcia do zupełnie nieznanej sobie osoby. To są przypadki sporadyczne, ale się, niestety, zdarzają, stąd tak potrzebny udział młodzieży w dzisiejszym spotkaniu – opowiadał Krzysztof Jankowski, dyrektor placówki.
Gdzie szukać pomocy w województwie kujawsko-pomorskim? Najlepiej w Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia (WPTUiW), która mieści się w Toruniu przy ul. Szosa Bydgoska 1. Rejestracja: tel. 56/622-68-31, 507-871-735 (pon. śr. pt. 7.30- 15.00, wt. czw. 7.30-18.00), email: [email protected]
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Anna Dymna w telewizji olśniewa wyglądem. Czas stanął dla niej w miejscu [ZDJĘCIA]
- Łukasz Nowicki z młodziutką żoną na salonach. Wygląda jak jego córka!
- Weronika Rosati rozebrała się do rosołu. Chwilę później cała się ślizgała... Powabna?
- Buty, które miała na stopach Cichopek, wyprzedają się na pniu! Padliśmy na widok cen