Czasami trzeba na niego czekać. Gdybyśmy mieli tam własne maszyny przystosowane do transportu i pomocy rannym - żołnierze szybciej otrzymywaliby fachową pomoc. Taką maszyną jest śmigłowiec W-3PL "Głuszec", który zademonstrowano wczoraj na inowrocławskim lotnisku.
Piloci z 56. Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu od kilku miesięcy ćwiczą i poznają "Głuszce" - nowe śmigłowce wsparcia, które służą wojskom aeromobilnym. Te maszyny dostępne są także w wersji medycznej, a ponadto uzbrojone są w wyrzutnie rakiet i karabin maszynowy. Nie są to jednak maszyny szturmowe - tu nadal królują poradzieckie Mi-24 zwane "latającymi czołgami".
"Głuszce" zostały wyposażone w nową elektronikę. "Widzą" w nocy, w trudnych warunkach atmosferycznych, mają nową nawigację i systemy elektroniczne. Potrafią odnaleźć rozbitka, który uruchomi sygnał naprowadzający maszynę. Śmigłowiec - na autopilocie - sam zawiśnie nad miejscem, w którym schronił się np. strącony pilot.
"Głuszce" obsługuje dwóch pilotów i technik pokładowy. Mogą również zabrać do dziesięciu żołnierzy desantu.
Czy pierwsze cztery "Głuszce" trafią do Afganistanu? - Nie - informuje Bogdan Klich, minister obrony narodowej. - Tam nadal będziemy korzystać z Mi-24 i Mi-17.
Minister Klich odwiedził w piątek 56. Pułk Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. Tu powstaje nowa Brygada Lotnicza dla Wojsk Lądowych. Zostanie sformowana do końca roku, a w Inowrocławiu będzie mieściło się jej dowództwo.
Minister obrony narodowej przypomniał o czterech priorytetowych programach resortu obrony narodowej. Od kilku lat wprowadzane są do jednostek przeciwpancerne pociski kierowane "Spike", zestawy przeciwlotnicze "Grom", transportery opancerzone "Rosomak" i wieloprowadnicowe zestawy rakietowe "Langusta".
W przyszłorocznym budżecie zaplanowano więcej pieniędzy na obronność, także na sprzęt. Niestety - nie ma ich na podwyżki dla żołnierzy. - To solidarna decyzja rzadu - powiedział min. Klich.
W tym roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na 16 samolotów szkolno-bojowych, które w końcu zastąpią przestarzałe "Iskry". Następny duży przetarg dotyczyć ma 26 śmigłowców nowej generacji i różnego przeznaczenia (od wielozadaniowych, transportowych po ratunkowe).
Piloci z 56. Pułku Śmigłowców Bojowych wspomagani przez żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przygotowali prezentację odbijania strąconego pilota z rąk nieprzyjaciela.
Czytaj e-wydanie »