Podczas środowych obrad stałej podkomisji do spraw instytucji finansowych Iwona Michałek, posłanka PiS, złożyła poprawkę, zgodnie z którą z projektu ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami skreślony ma zostać artykuł 16 zakazujący wynagradzania pośredników kredytowych przez banki. Ministerstwo Finansów poparło tę poprawkę.
To dobra decyzja - uważają eksperci. - Podkreślaliśmy, że wprowadzenie zakazu wypłaty prowizji wpłynęłoby negatywnie nie tylko na pośredników kredytowych, ale także na samych konsumentów - mówi Anna Dużyńska-Pucha, ekspertka Konfederacji Lewiatan. - Jeżeli chcieliby skorzystać z usługi pośrednika, musieliby za nią zapłacić. Do tej pory bowiem pośrednicy otrzymywali wynagrodzenie bezpośrednio od banków. W konsekwencji spora część klientów przestałaby korzystać z usług pośredników, co spowodowałoby wyeliminowanie wielu z nich z rynku. Cieszymy się, że nasze argumenty zostały uwzględnione.
Przeczytaj też: Polacy biorąc kredyt hipoteczny chcą porad za darmo, a firmy pośrednictwa finansowego istnieć
Polacy nie chcieli opłat
- Wierzymy, że zmiana ta jest nie tylko wynikiem działań samych pośredników i ich samorządowych organizacji, którzy przedstawiali rzeczowe argumenty - twierdzi Artur Nowak-Gocławskiz ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych i przewodniczący komitetu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. - Ogromnie ważny jest głos samych klientów, dla których proces kredytowy jest trudny i potrzebują bezpłatnej pomocy pośrednika. Jak pokazało przeprowadzone przez nas badanie, 1/3 Polaków nie chce zmian w wynagradzaniu pośredników, a ponad połowa chce mieć wybór, z jakiego modelu skorzystać - płatnego doradztwa czy bezpłatnego pośrednictwa. Zarówno klienci, jak i pośrednicy chcą zatem, aby ustawodawca skupił się raczej na większej kontroli jakości pracy pośredników, a nie na sposobie ich wynagradzania. Mamy świadomość, że mimo odpowiedzialnych działań profesjonalnej części rynku, nie uniknęliśmy błędów w naszej pracy i chcemy zrobić wiele, by tych błędów uniknąć w przyszłości.
- Miejmy nadzieję, że zgłoszona poprawka zostanie podtrzymana w dalszych pracach parlamentarnych, abyśmy mogli skupić się na szukaniu rozwiązań, które faktycznie uczynią branżę bardziej odpowiedzialną - dodaje przewodniczący komitetu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. - Liczymy tutaj na otwartość zarówno samej branży jak i instytucji nadzorujących, kontrolujących rynek czy wspierających konsumentów.
Zmiany są potrzebne
- Niewątpliwie rynek pośrednictwa wymaga ucywilizowania i regulacji - przyznaje Katarzyna Dmowskaz ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych. - Ustawa zapewnia też rozwiązania korzystne, czyli licencjonowanie zawodu, uregulowanie pracy doradców z jednym pośrednikiem sieciowym, obowiązek wprowadzenia dobrych praktyk działania oraz informowania klientów o tym, z jakimi instytucjami współpracują, a także jakie wynagrodzenie z tytułu tej współpracy pobierają.
- Jeżeli do tego dołożylibyśmy obowiązek raportowania społecznego pośredników, posiadania określonych procedur etycznych i zasad reklamowania naruszeń, rejestr niesolidnych pośredników oraz premiowanie przez banki elementów jakościowych u pośredników, to mielibyśmy bezpieczny rynek dla klienta bez odcinania mu swobody korzystania z usług pośredników - dodaje pani Katarzyna.
