https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz konta w banku? Też dostaniesz świadczenie wspierające z ZUS

Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Czytelniczka usłyszała, że jej ponad 90-letnia mama nie dostanie świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością, bo nie ma konta bankowego. ZUS dementuje te informacje.

Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy. Obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Jest przyznawane bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat. Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku dochodowego i nie może zostać zajęte przez komornika.

Starania o świadczenie wspierające należy zacząć od złożenia wniosku do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Taki wniosek w styczniu, w imieniu swojej mamy, złożyła pani Monika.

- Mama jest osobą leżącą, mocno schorowaną. Ma ponad 90 lat. Mieszka ze mną i mężem. Nie ma rachunku bankowego. Co miesiąc listonosz przynosi jej emeryturę. Słyszałam, że osobom, które nie mają konta w banku, ZUS nie będzie wypłacał świadczenia wspierającego. Czy to prawda? - pyta nasza Czytelniczka.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, dementuje te informacje.

- Świadczenie wspierające będzie wypłacane w formie bezgotówkowej co miesiąc na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w Polsce. Właścicielem wskazanego rachunku bankowego może być: osoba niepełnosprawna, jej pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy albo nawet osoba trzecia - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Jak dodaje, świadczenie wspierające będzie wypłacane w terminie płatności niezależnym od terminów płatności innych świadczeń wypłacanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające

Przypominamy, że mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z załącznikami mogą składać:

  • pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego1-3, 85-066 Bydgoszcz,
  • osobiście w siedzibie WZON ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) K-P UW w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb niepełnosprawnych
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/

WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

Dopiero po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można składać do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Należy to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia lub
  • bankowość elektroniczną.

Wniosek do ZUS może też zostać złożony przez pełnomocnika. Do wniosku nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON, wystarczy wpisać numer decyzji.

Nie przegap

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska