https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Te osoby muszą zwrócić świadczenie pielęgnacyjne. Gmina ściągnie je wraz z odsetkami

Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Uważać muszą Ci, którzy starają się o nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Wyjaśniamy, kiedy urząd gminy może ich pozbawić pieniędzy, które wcześniej otrzymywali.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że jeśli wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego zostanie złożony przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania, a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania:

  • świadczenia pielęgnacyjnego,
  • specjalnego zasiłku opiekuńczego lub
  • zasiłku dla opiekuna,

to wypłata świadczenia przez organ gminy zostanie wstrzymana z mocy prawa.

Kiedy trzeba będzie zwracać świadczenie pielęgnacyjne?

Natomiast gdy pokrywa się okres, za który opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał z organu gminy świadczenie albo zasiłek należny opiekunowi z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to opiekun, który pobrał zasiłek z gminy, będzie musiał zwrócić to świadczenie do gminy wraz z odsetkami.

Nie przegap

- By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające na formularzu SWN można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków - mówi Krystyna Michałek.

Jak dodaje, wnioskodawca może również wycofać wniosek o świadczenie wspierające także po przyznaniu świadczenia. W takim przypadku przyznane prawo do świadczenia wspierającego zostanie uchylone, a jeżeli doszło do wypłaty, wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu pobranego świadczenia wspierającego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska