https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ograniczajcie nam gazu! To może się skończyć przerwaniem produkcji - apelują producenci leków

opr. (wixad)
Okazało się, że nawet najniższy przewidziany stopień ograniczania dostaw energii oznacza konieczność zatrzymania całych linii produkcyjnych, a nawet zakładów.
Okazało się, że nawet najniższy przewidziany stopień ograniczania dostaw energii oznacza konieczność zatrzymania całych linii produkcyjnych, a nawet zakładów. Tomasz Hołod
Nawet niewielkie ograniczenie dostaw gazu może wiązać się z przerwanie produkcji leków. Producenci apelują, żeby uznać firmy wytwarzające leki za ostatnie w ewentualnych ograniczeniach dostaw energii.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC. 25

od 16 lat

Organizacja Krajowych Producentów Leków zwróciła się z apelem do Komisji Europejskiej o uznanie producentów i dystrybutorów farmaceutycznych za podmioty o szczególnym znaczeniu. Postuluje objęcie firm farmaceutycznych ochroną w razie wzrostu cen energii oraz odcięcia dostaw.

Wątek ten został zapisany w "Petycji w sprawie potrzeby wsparcia produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych na terytorium UE" złożonej do Parlamentu Europejskiego. Już 14 lipca dokument będzie przedmiotem prac w komisjach.

Najdłużej jak to możliwe

Producenci liczą również na pomoc polskiego rządu. - Zwróciliśmy z prośba do rządu o zapewnienia płynności dostaw energii i zagwarantowanie możliwie najdłuższego dostępu do dostaw prądu i gazu w sytuacji wprowadzenia przymusowych ograniczeń w ich przesyle w Polsce - dodaje. 

Krajowi Producenci Leków pracują też w grupach roboczych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które dokonują analizy wpływu na odbiorców detalicznych pozostawienia dostaw energii dla sektora farmaceutycznego na obecnym poziomie w sytuacji konieczności ich ograniczania. 

Nawet krótkie wyłączenie ma fatalne skutki

Producenci leków podkreślają, że wiele z najbardziej potrzebnych leków (produkty sterylne, substancje biologiczne i antybiotyki) wymaga ogrzewania i chłodzenia w procesie produkcji. Więc niezaburzone dostawy energii (gazu lub prądu) są podstawą w ich wytwarzaniu.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przeanalizowały wpływ przerw w dostawach energii na proces produkcji. Okazało się, że nawet najniższy przewidziany stopień ograniczania dostaw energii oznacza konieczność zatrzymania całych linii produkcyjnych, a nawet zakładów.
 

Co drugi lek

- Zważywszy, że krajowi producenci leków dostarczają co drugi refundowany w Polsce lek, można sobie wyobrazić, jak dramatyczne miałoby to skutki - mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

Ograniczenia w dostawach energii elektrycznej to katastrofa dla procesów produkcyjnych oraz badawczo-rozwojowych, przechowywania surowców, półproduktów, wyrobów gotowych i funkcjonowania laboratoriów. To paraliż systemów technicznych, w szczególności zapewniających wymagane warunki środowiskowe, pożarowe oraz bezpieczeństwo pracy. A brak odpowiedniej temperatury i wilgotności oznacza degradację surowców, próbek i produktów.

Członkowie Medicines for Europe posiadają ponad 400 zakładów produkcyjnych w Europie i dostarczają 70proc. stosowanych przez Europejczyków leków.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska