W województwie kujawsko-pomorskim mamy 441,8 tysięcy małżeństw, z tego 7,6 tysięcy stanęło na ślubnym kobiercu w 2023 roku (to najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy). Wśród nowożeńców znalazły się trzy osoby, które w wieku 85 lat lub starszym wzięły ślub. Te osoby akurat nie otrzymają dodatku za długi staż małżeński, chociaż ich mniej więcej rówieśnicy może niedługo taki dostaną.
Przysięga małżeńska dotrzymana
Po raz pierwszy o pomyśle pisaliśmy pod koniec 2022 roku. Świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie dla małżeństwa (a nie osobno dla żony i drugie tyle dla męża) miałoby być swoistym podziękowaniem za dotrzymywanie przysięgi małżeńskiej. Jeżeli 5000 plus dla małżeństw - tak zostało potocznie nazwane - zostanie wprowadzone, to otrzymywałyby je tylko pary, od których ślubu minęło pół wieku, a według innej wersji - 40 lat.
Po dwóch latach temat powrócił na posiedzeniu senackiej Komisji Petycji. - Jest to petycja indywidualna, wniesiona przez pana Eugeniusza Szymalę, który proponuje zmianę ustawy o świadczeniach rodzinnych, tak, aby do katalogu świadczeń rodzinnych dodać nowe świadczenie, które wypłacane byłoby małżonkom o długoletnim pożyciu małżeńskim, z nieprzerwanym stażem i po upływie 50. rocznicy ślubu, począwszy od 50 lat pożycia małżeńskiego - informuje Marzena Krysiak, Biuro Analiz i Petycji.
Świadczenie to, zdaniem pomysłodawcy, miałoby być wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wniosek małżonków. Musiałoby być udokumentowane zaświadczeniem z urzędu stanu cywilnego. Dodatek za długi staż małżeński byłby jednorazowy i wynosiłby 5000 złotych. Dostawałaby go para zaraz po tym, gdy minie jej 50-lecie ślubu. Kolejne dodatki wypłacane byłyby co pięć lat.
Pojawia się zgrzyt, ponieważ według ministra rodziny, proponowane świadczenie dla małżonków nie mieści się w obszarze ustawy o świadczeniach rodzinnych. - W zakres katalogu świadczeń rodzinnych wchodzą świadczenia przede wszystkim te związane z rodzicielstwem i wychowaniem dziecka - wskazują w resorcie rodziny.
Prace legislacyjne
Przewodniczący komisji, Robert Mamątow, jest orędownikiem tej ustawy. - Uważam, że w dzisiejszych czasach, kiedy jest tak duża liczba rozwodów, kiedy jest coraz mniej małżeństw z tak dużym stażem, trzeba moim zdaniem to docenić. Państwo powinno to uszanować. Sam ten medal, który jest wręczany małżonkom z okazji różnych rocznic, chyba zaczynając od 25-lecia, to jest tylko – przepraszam za określenie – zbieracz kurzu. A ja chciałbym, żeby to jednak było docenione i dlatego zgłaszam wniosek o podjęcie prac legislacyjnych nad tym projektem.
Senator Ewa Matecka mówiła: - Ja w tym roku będę miała już 47. rocznicę małżeństwa, za chwileczkę 50., i mogłoby to wskazywać na to, że powinnam przychylić się do kontynuowania prac nad tą petycją. Zarówno ministerstwo rodziny poprzedniego rządu, jak i ministerstwo rodziny obecnego rządu oceniło tę petycję tak naprawdę negatywnie.
Małżeństwo niemodne
Senator Jolanta Piotrowska: - Instytucja małżeństwa w ostatnich latach nie jest zbyt popularna. Spada liczba zawartych małżeństw, zdecydowanie spada, i to już nie idzie w setki, tylko w tysiące, a nawet w dziesiątki tysięcy. Rośnie liczba rozwodów – też sobie o tym powiedzmy.
Piotrowska podkreślała dalej: - Jako Sejm i Senat podjęliśmy też ustawy w tym kierunku, żeby uhonorować stulatków. Jestem za tym, żeby w jakiś sposób uhonorować długoletnie małżeństwa. Może zapytajmy jeszcze Ministerstwo Finansów o opinię, o to, czy taka forma 5000 złotych, a potem co pięć lat kolejna kwota, czy ona jest dobra. Wydaje mi się, że wystarczyłoby honorowanie co 10 lat albo uhonorowanie po prostu 50-lecia małżeństwa.
Kwota podwyższona
- To świadczenie powinno być nawet wyższe - uważa senator Michał Seweryński. - W świetle takiego porównania: po jednej stronie 50 czy nawet 70 lat małżeństwa, a po drugiej stronie parę tysięcy złotych świadczenia. To naprawdę jest nieproporcjonalne. Biorąc pod uwagę te wyliczenia, które przeczytałem, ile mniej więcej osób zasługiwałoby na takie świadczenie i jaki byłby koszt, to naprawdę nie jest to bardzo kosztowne. Proponowałbym to jeszcze rozważyć, ale to na dalszym etapie prac można by szczegółowo porównać.
