U osób długotrwale cierpiących na COVID-19 wykryli kolejnych 60 objawów – w tym wypadanie włosów i niski popęd seksualny.
Wykorzystując wyłącznie pacjentów nie hospitalizowanych, zespół zidentyfikował trzy kategorie odrębnych objawów zgłaszanych przez osoby z uporczywymi problemami zdrowotnymi po zakażeniu. Grupy te obejmowały objawy ze strony układu oddechowego, problemy ze zdrowiem psychicznym i poznawczym oraz szerszy zakres objawów związanych z COVID-19.
Choć najczęstsze objawy to utrata węchu, duszność, ból w klatce piersiowej i gorączka, zespół odkrył również pacjentów z amnezją, nietrzymaniem stolca, zaburzeniami erekcji, halucynacjami, obrzękiem kończyn i apraksją (zaburzenie neurologiczne, które powoduje niezdolność bądź trudność w wykonywaniu znanych nam czynności na polecenie (np. skorzystanie z nożyczek).
Badanie to potwierdza to, co pacjenci mówili lekarzom podczas pandemii, że objawy długiego COVID są bardzo szerokie i nie mogą być wyjaśnione przez inne czynniki, takie jak czynniki ryzyka związane ze stylem życia lub przewlekłe schorzenia – mówi autor badania Dr Shamil Haroon, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Birmingham.
- Zidentyfikowane przez nas objawy powinny pomóc klinicystom i twórcom wytycznych klinicznych poprawić ocenę pacjentów z długotrwałymi skutkami COVID-19, a następnie rozważyć, jak najlepiej radzić sobie z tym obciążeniem objawami - dodał.
rs
