Wilnianin z urodzenia, do Bydgoszczy trafił po wojnie. Do końca zaangażowany był w kresowe sprawy. Prócz biblioteki UKW i starych druków, oczywiście.
Henryk Filipowicz-Dubowik (takie nosił nazwisko) urodził się 23 lutego 1930 r. Był synem Antoniego, znanego wileńskiego architekta. W Wilnie ukończył szkołę powszechną.
Maturę zdał już w I Państwowym Liceum Męskim w Bydgoszczy w r. 1947. Studiował filologię polską na UMK pod kierunkiem profesorów Konrada Górskiego i Tadeusza Makowieckiego, tam też uzyskał doktorat.
Uczył w Państwowym Liceum Bibliotekarskim oraz Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy. Później został pracownikiem naukowo-dydaktycznym bydgoskiej WSP.
Biblioteka Główna, najpierw SN, później WSP, to było jego "dziecko". Zorganizował ją i tworzył od podstaw. Zgromadził półmilionowy księgozbiór, w tym cenną kolekcję zbiorów specjalnych: starych druków, grafik, map, poloników. Kierował tą biblioteką w latach 1969-1996. Przez siedem lat (1974-1981) łączył to z kierowaniem Zakładem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.
Czytaj: Wypożyczysz książkę i napijesz się kawy. Komercyjna działalność Biblioteki Głównej UKW
Choć był na emeryturze, niemal do ostatnich dni pracował w bibliotece UKW jako starszy kustosz dyplomowany. Opiekował się zbiorami specjalnymi. Poświęcił im pracę pt. "Inkunabuły i cimelia z XVI wieku w zbiorach Biblioteki UKW".
W maszynopisach pozostały, czekając na druk, 3 kolejne tomy dotyczące innych cennych zbiorów biblioteki uniwersyteckiej.
Jeszcze w grudniu ubr., jak wspomina dr Aldona Chlewicka, obecna dyrektor biblioteki UKW, na aukcji w Bydgoskim Antykwariacie Naukowym dr Henryk Dubowik wybierał książki dla biblioteki.
Zaangażowanie w bibliotece nie przeszkadzało dr. Henrykowi Dubowikowi w pracy w Towarzystwie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Od początku powstania oddziału bydgoskiego był jego wiceprezesem. Przy współpracy z dr. Janem Leszkiem Malinowskim, a po jego śmierci w 2010 r. samodzielnie, prowadził bogatą działalność wydawniczą.
Dzięki temu ukazało się 121 numerów czasopisma "Wileńskie Rozmaitości" oraz 104 książki o tematyce kresowej. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje 10-tomowa Encyklopedia Ziemi Wileńskiej.
Dr Henryk Dubowik uczestniczył w pracach wielu towarzystw naukowych, kulturalnych i społecznych, m.in. Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Za swoją działalność otrzymał m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 2009 r. został uhonorowany medalem UKW Casimirus Magnus.
Odszedł człowiek oddany swojej pracy, z pasją i zaangażowaniem działający na rzecz biblioteki, którą wzbogacił o najcenniejsze zbiory.
