Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej przedstawiła swój pomysł na reformę oświaty we Włocławku. - Jesteśmy za włączeniem włocławskich gimnazjów do ośmioletnich szkół podstawowych - mówi przewodniczący Wojciech Jaranowski. Ale dodaje: - Nie dotyczy to gimnazjum nr 14.
Teraz prenumerata cyfrowa tańsza o połowę!
Gimnazjum nr 14 „Solidarność” proponuje przekształcić w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 6 im. Stanisława Staszica. Związkowcy sugerują też wyznaczenie nowych obwodów szkół podstawowych w Śródmieściu, a właściwie przywrócenia stanu przed reformą oświaty w roku 1999. Kolejne porozycje związku też mają na celu poprawę warunków nauczania i uniknięcie zwolnień nauczycieli. To między innymi postulat, żeby przy tegorocznym naborze do szkół podstawowych ograniczyć liczbę uczniów w oddziałach do maksymalnie dwudziestu. Z kolei przy tegorocznym naborze do szkół ponadgimnazjalnych związek proponuje ograniczenie liczby uczniów w klasach do maksymalnie 24.
Przeczytaj także: Te gimnazja znikną z powodu reformy oświaty. Co z budynkami? [lista]
Jednocześnie związkowcy sugerują podział na grupy na zajęciach wychowania fizycznego, informatyki i języków obcych.
Kolejny postulat związkowców to tworzenie banku wolnych etatów w szkołach i placówkach oświatowych, do których kierowani byliby zagrożeni utratą pracy nauczyciele wygaszanych gimnazjów i innych szkół. „Solidarność” proponuje też ograniczenie liczby godzin ponadwymiarowych do niezbędnego minimum. Związkowcy domagają się także wprowadzenia programu dobrowolnych odejść z oświaty dla nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi szkół. Chodzi o odpowiednią rekompensatę finansową.
Swoje propozycje Komisja Międzyzakładowa przedstawiła władzom miasta. Stanowisko władz miasta w sprawie propozycji związkowców przedstawimy wkrótce.
INFO Z POLSKI odc.22 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.