Straż Pożarna w Solcu Kujawskim powstała w roku 1886. I działa do dziś. Jest najstarszą organizacją w tym mieście. Zasłużoną nie tylko w gaszeniu pożarów, ale i na niwie kultury oraz sportu.
Grali Janowi Pawłowi II
Dość powiedzieć, że orkiestra dęta powstała tu już w roku 1912. Reaktywowano ją w roku 1964. Grała m.in. Papieżowi , gdy odwiedził w roku 1999 Bydgoszcz.
198 w mundurach
Dziś solecka OSP skupia 65 strażaków, 30 gra w orkiestrze dętej, 35 działa w sekcji ratownictwa wodnego, 55 osób liczy młodzieżowa drużyna pożarnicza i 13 drużyna żeńska.
Uroczystość z okazji 120-lecia odbyła się w Soleckim Domu Kultury. - Niech święty Florian wam sprzyja - powiedział ks. Zenon Rutkowski, kapelan strażaków. Chwalili ich burmistrz Antoni Nawrocki, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Bolesław Boczkaja, nauczyciele miejscowych szkół, młodzież, koledzy po fachu z województwa i powiatu. Urząd Miasta i Gminy wydał okolicznościowy album "Historia OSP w Solcu Kujawskim".
Szczególne słowa uznania padały pod adresem Zbigniewa Wiśniewskiego, który naczelnikuje soleckim strażakom już od prawie 30 lat i prezesa OSP Zygmunta Sołtyszewskiego.
Medale dla zasłużonych
Brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Krzysztof Szpytma, Łukasz Wiśniewski i Radosław Urbaczewski, medal starosty "Za zasługi dla powiatu bydgoskiego" - Jan Ciórkowski, Zbigniew Wiśniewski i Włodzimierza Paliwoda.
Na koniec z życzeniami dla soleckich strażaków wystąpił naczelnik OSP w Kopydłowie... Występ znanego z telewizji kabaretu z programem "Spotkania z balladą" wywołał salwy śmiechu na widowni. Oklaskom i bisom nie było końca. **
Niech święty Florian...
Adam Lewandowski

Naczelnik Ochotniczej Strazy Pożarnej z Kopydłowa wraz ze swą świtą przyjechał w gościnę do soleckich strażaków. Znane z telewizji "Spotkania z balladą" podobały się publiczności.
Jak pisaliśmy wczoraj - w Solcu uroczyście obchodzono 120 lat miejscowej OSP. Była okazja do uhonorowania najlepszych strażaków medalami. I do śmiechu. Bo przyjechał strażak z Kopydłowa...