"Auschwitz, historia, edukacja obywatelska" - projekt polega na edukacji osadzonych przez zapoznanie z wystawą fotogramów obrazujących funkcjonowanie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau oraz obejrzeniu dwóch filmów dokumentalnych.
Pierwszy pokazuje ujęcia zrobione 27 stycznia 1945r. po wyzwoleniu obozu, przez operatorów filmowych Armii Radzieckiej. Natomiast drugi jest relacją z pochówku szczątków ludzkich pozostałych na terenie obozu.
Dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku ppłk Marek Oppermann oraz osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu podjęli decyzję o wzbogaceniu wystawy o dodatkowe elementy plastyczne i muzyczne. Zaangażowano do ich wykonania skazanych, którzy dobrowolnie zgłosili się do wykonania zaprojektowanych elementów. Powstało w ten sposób dzieło multimedialne o walorach artystycznych i edukacyjnych. Instalacja artystyczna, która pozwala patrzeć na tragedię zagłady ponad miliona istnień ludzkich w sposób szerszy i pełniejszy.
Blisko połowa Polek udaje orgazm. "Nie wiedziałem, że jest tak źle!"
Projekt ma być realizowany w tym roku w 7 zakładach karnych w okręgu bydgoskim. Jest efektem współpracy dyrektora okręgowego służby więziennej w Bydgoszczy ppłk Jacka Gościaka i dr Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.