Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela dla turystów z trzęsawisk i bagien. I dla środowiska

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Mokradła dla różnorodności biologicznej - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony będzie w niedzielę 2 lutego.

Data nawiązuje do 49. rocznicy podpisania Konwencji Ramsarskiej, która zobowiązuje sygnatariuszy (171 krajów, w tym Polskę) do ochrony i zrównoważonego użytkowania mokradeł, a także do podnoszenia świadomości społecznej na temat ekologicznej i gospodarczej roli obszarów wodno-błotnych.

W Polsce jest 19 obszarów o znaczeniu międzynarodowym. W naszym regionie niestety nie ma żadnego tej rangi. Najbliższy znajdujące się kilka km na południowy - zachód od Iławy, w zlewni rzeki Osy. To rezerwat przyrody Jezioro Karaś (zarastający akwen polodowcowy z bagnami).

Ale i w naszym regionie jest mnóstwo bagien i mokradeł zasługujących na uwagę turystów, a przede wszystkim na ocalenie dla nas samych i dla przyszłych pokoleń. To ocalenie ma kapitalne znaczenie dla ekologii. Obszary podmokłe są elementem stabilizującym klimat, co ma ogromne znaczenia w obliczu jego zmian.

- W rzeczy samej, a jeśli wziąć pod uwagę na przykład Bagienną Dolinę Drwęcy, są także zbiornikiem retencyjnym i rezerwuarem genów ogromnej ilości zwierząt i roślin - stwierdza Marian Tomoń, dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego (BPK). - Moim zdaniem bagienna dolina jest najcenniejszym podmokłym obszarem w województwie kujawsko-pomorskim. Do naszego parku została włączona dopiero w roku 2005. Teren chroniony obejmuje ponad 3,5 tysięcy hektarów. Gdyby nie te bagna, które w okresie przyboru wód pochłaniają ogromne jej masy, po brodnickim rynku chodzilibyśmy po kolana w wodzie. Bagna są niezwykle cenne, więc musimy je zachować i chronić przed naporem inwestorów. Ta presja jest naprawdę duża.

Dyrektor dodaje, że naukowcy z Poznania odkryli na 1 hektarze łąki nad Drwęcą 6 gatunków storczyka. BPK wykupił 3,5 ha łąk dla celów naukowych i edukacyjnych. Co roku to miejsce i ścieżki edukacyjne (jest ich 21) odwiedza 12 -15 tys. dzieci i młodzieży.
Bagienna Dolina Drwęcy obejmuje kilkunastokilometrowy odcinek rzeki przed Brodnicą. Jej szerokość, ograniczona wysokimi, czasem urwistymi brzegami, waha się od 0,5 do 3,5 km.

Gniazdują tu lub w swych migracjach lądują, by się posilić i wzmocnić, 43 gatunki ptaków, w tym żuraw, derkacz zwyczajny, bielik i orlik krzykliwy.

W naszym regionie znajduje się jeszcze przynajmniej kilkanaście cennych dla środowiska mokradeł (objętych ochroną), by wymienić bagna: nad Stążką, Grzybna, Głusza, Mostki, czy jeziora: Kozie (pływające wyspy), Piaseczno, Zdręczno, Rakutowskie (zmieniające okresowo swą powierzchnię), Czarny Bryńsk, Grodno (to rezerwat leśno - wodny). W pobliżu Bydgoszczy znajduje się utworzony w bagiennym lesie i wokół oczka wodnego rezerwat Augustowo. Ciekawy jest rezerwat Źródła Gąsawki w powiecie żnińskim.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska