Uroczystości rozpoczęły się od mszy i złożenia kwiatów.
Po mszy o 16.00 wszyscy, łącznie z wojewodą kujawsko-pomorskim, Zbigniewem Hoffmannem przeszli pod pomnik św. Małgorzaty. Po okolicznościowym przemówieniu burmistrza Tadeusza Kowalskiego i złożeniu przez delegacje wiązanek w Tucholskim Ośrodku Kultury rozpoczął się wieczór patriotyczny.
Wielu na wiecznej szychcie
Wojewoda pomorski wręczył 24 złote krzyże żołnierzom- górnikom, cztery srebrne dla wdów oraz pięć medali 15-lecia Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. - Jest to dla nas dzień szczególny - _mówił wzruszony prezes Franciszek Wegner. - _Czterdzieści lat, poza Wolną Europą, nie można było o nas mówić. Szkoda, że jest nas tylko tyle, wielu poszło już na wieczną szychtę.
Wojewoda wręczył też dwa srebrne krzyże zasługi i jeden brązowy. Pierwsze dostali ks. Wiesław Herlod i Elżbieta Bukowska, a brązowy Hanna Krueger. Dostali je za zasługi na polu kultury. - _Jestem tylko cząstką, która łączy wszystkich współodpowiedzialnych - _powiedział skromnie ks. Herold.
Wyjątkowy orzeł
Wyjątkową chwilą był moment wniesienia przez dzieci na scenę godła Polski z lat 20-30-tych ubiegłego wieku.
Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury, zdradziła, że sprezentowała je Kazimiera Guz. Herb wisiał w gabinecie dyrektorskim jej ojca w Tucholskim Seminarium Nauczycielskim.
- 29 stycznia za sprawą wojsk gen. Hallera wybuchła tu Polska - kontynuowała prowadzenie wieczoru prezeska.
O mój rozmarynie
Wieczór patriotyczny uświetnili "Wielinki" z SP nr 1, Zespół Muzyki Dawnej "Capella pro Musica Antiqua", "Allegro" ze Stobna i Chór Seniorów pod kierownictwem Edwarda Bukowskiego. Wystąpili też Marian Łazarowicz, Kamil Teil, Justyna Kania, Wiesław Szołtun, Ewa Sporna i Piotr Talkowski.
Tucholanie chętnie przyłączyli się do śpiewów. W TOK zabrzmiały m.in. pieśni - "O mój rozmarynie", "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Wojenko, wojenko". Była też promocja drugiego zeszytu "Zapisków Tucholskich" oraz V Konkursu Literackiego "Bory słowem malowane". Wkrótce więcej.
Zapiski Tucholskie po raz drugi
Na koniec wieczoru była promocja drugiego numeru "Zapisków Tucholskich", który w dużej części jest poświęcony strajkowi szkolnemu tucholskich dzieci. Dowiedzieliśmy się, że zebrane są już materiały na kolejny zeszyt.
Podsumowano także i wręczono nagrody laureatom V Konkursu Literackiego "Bory słowem malowane". Wkrótce więcej.