Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespodzianka - droga wojewódzka przez Chełmno przejdzie wielki remont! Będzie rondo

Monika Smól
Monika Smól
Droga wojewódzka nr 245 ma zostać wyremontowana - już ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji
Droga wojewódzka nr 245 ma zostać wyremontowana - już ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji Czytelnik
Niewiele mówiło się o remoncie drogi wojewódzkiej nr 245, odcinka przebiegającego przez Chełmno. Między innymi co jakiś czas właśnie nią przemieszczają się pojazdy wojskowe podczas organizowanych ćwiczeń nad Wisłą. Kto sfinansuje tę przebudowę? O niektórych szczegółach nikt nie mówi twierdząc, że to "tajemnica obronna".

Czy w mieście wiedzą o planach bydgoskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich?

- Rozmawialiśmy z Zarządem Dróg Wojewódzkich - mówi Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - W planach jest również przebudowa tej drogi na terenie miasta Chełmna - jej rozbudowa i poprawa standardu. Ponadto, wzdłuż drogi ma pojawić się dwumetrowy chodnik. Inwestycja będzie realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Zwolnienia w ECWM w Chełmnie! Co się stało w Ośrodku nad Jeziorem Starogrodzkim?

W ZDW w Bydgoszczy podkreślają, że względu na charakter drogi nie mogę udzielić szczegółowych informacji dotyczących budowy tej drogi. Zabraniają tego "przepisy obronne".

Zaprojektuj i wybuduj

O co chodzi? Otóż o to, że jest to droga wykorzystywana przez wojsko i szczegóły dotyczące jej budowy powinny pozostać tajemnicą. Znaleźliśmy jednak zamówienie na wykonanie koncepcji, czyli tzw. programu funkcjonalno-użytkowego oraz materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy DW245 - od przeprawy przez Wisłę do DK91. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji potrzebnej ZDW do przeprowadzenia przetargu na wyłonienie wykonawcy robót w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”.

Droga nr 245 w Chełmnie znajduje się w ciągu ulic Powiśle i Nad Groblą - w sumie to około 2,5 km. Przewiduje się tu poprawę geometrii jezdni od Wisły do DK91. Na początkowym odcinku wykonany ma zostać przyczółek promowy. Odcinek DW245 do km 12+940 wznosi się łukami poziomymi i pionowymi na wał przeciwpowodziowy. Przewiduje się korektę geometrii łuków. Skrzyżowanie ulic Nad Groblą, Powiśle, Kamionka planuje się rozbudować na rondo. Na pozostałym odcinku od tego skrzyżowania do tego z DK91 też planuje się wykonać roboty w przekroju ulicznym z korektą geometrii skrzyżowania z DK91.

DW 245 w Chełmnie łączy się ze zjazdem do przeprawy przez Wisłę. Jezdnia posiada nawierzchnię bitumiczną, przebiegając przez wał przeciwpowodziowy, na który wznosi się łukami poziomymi i pionowymi. Od 12+864 do km do skrzyżowania z ul. Nad Groblą, Powiśle, Kamionka - jest nawierzchnia brukowa pod ochroną konserwatora zabytków, z bardzo zniszczoną nawierzchnią. Brak tam odwodnienia, które trzeba zaprojektować. Po obu stronach drogi jest park. Na 350 m istnieje oświetlenie, ale ze starymi lampamii na słupach linii energetycznej i telefonii komórkowej. Jest i skrzyżowanie skanalizowane DW245 z gminnymi ulicami: Powiśle, Nad Groblą, Kamionka i Wiklinowa o bardzo niekorzystnej geometrii. Na ul. Nad Groblą jest nawierzchnia bitumiczna bez chodnika i kanalizacji, z oświetleniem ulicznym, drzewami i po obu stronach - terenami podmokłymi (zbiorniki wodne).

Dla pojazdów nienormatywnych

Droga wojewódzka 245 w Chełmnie ma mieć klase G, zatem będzie można się tam poruszać z prędkością do 50 km/h. Szerokość jezdni to 7 m, a pasa ruchu - 3,5 m. Nośność nawierzchni to 115 kN/oś. Geometria jezdnia ma zostać dostosowana do wymogów przejazdu pojazdów o długości około 25,03 m, czyli tzw. nienormatywnych. Inwestor oczekuje też zaprojektowania chodnika - 2,5-metrowego przynajmniej po jednej ze stron.

Zamawiający wymaga, aby koncepcja została sporządzona w całości w ciągu roku. Otwarcie ofert nastąpi 8 czerwca, o godz. 11, w siedzibie ZDW w Bydgoszczy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że remont przeprowadzony zostanie z udziałem pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych, ale też z dofinansowaniem z MON. Wysłaliśmy prośbę do MON o informacje, czy dofinansują remont tej drogi i czy wojsko ma plany związane z większą aktywnością żołnierzy na tym terenie lub powiększeniem liczby żołnierzy stacjonujących w Chełmnie? Czekamy na odpowiedzi.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska