W Świeciu po plastikowy dokument zgłosić się musi jeszcze cztery tysiące mieszkańców gminy Świecie.
- Cztery tysiące to dużo, gdy wezmę pod uwagę, że dziennie jesteśmy w stanie przyjąć 40 - 50 wniosków - ocenia Andrzej Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu.
Niespodzianka: z dwóch tygodni zrobiło się siedem
Co gorsza, wydłużył się czas oczekiwania na dowód. - Coś się zmieniło w warszawskim Centrum Personalizacji Danych, gdzie drukowane są dowody osobiste - opowiada Krawański. - Do niedawna trafiały do nas po dwóch tygodniach, teraz dopiero po siedmiu. Być może wpływa na to sezon urlopowy, trudno powiedzieć.
I trudno wytłumaczyć petentom, którzy coś sobie zaplanowali, np. wakacje. - Założyli, że załatwią dowód w dwa tygodnie, spakują się i w drogę, a tu przykra niespodzianka. Kilka podobnych przypadków przypadło mi wyjaśniać. Ale cóż mogę zrobić? Pewnych spraw nie przeskoczę - tłumaczy Krawański i przypomina: - Na załatwienie nowego dowodu Polacy mieli osiem lat. Rozumiem, gdy tłumaczą się bra-kiem czasu; są jednak sprawy, na które czas trzeba znaleźć. Nie ma innego wyjścia.
Kary nie są potrzebne
Od załatwienia sprawy oddala niektórych wizja przedłużenia terminu do końca marca i brak konkretnych kar za niedopełnienie obowiązku. - Zapewniam, że po upływie ostatecznego terminu, rzeczywistość bez nowego dowodu będzie dla każdego wystarczająca karą - komentuje Krawański. - Dokuczy bardziej, niż cokolwiek, bo praktycznie żadna sprawa formalna nie będzie możliwa do załatwienia.
Uwaga na błędy
Dotyczy to również osób, które wyrobiły dowód przed 18 rokiem życia. - Jest on ważny tylko pięć lat. Bywa, że petenci o tym zapominają, a potem, np. przed ślubem, pojawia się niepotrzebny stres. Bo bez aktualnego dowodu, ślubu nie będzie - ostrzega Krawański.
Inną sprawą są błędy w dowodach już wydanych. Warto przyjrzeć się dokumentowi przy odbiorze. Trzeba zwrócić uwagę, czy są w nim wpisane oba imiona (jeśli tyle posiadamy) i czy adres jest prawidłowy. Jeśli nie, procedura wymiany dowodu zaczyna się od nowa. Błędny nie jest ważny.
Co trzeba mieć przy sobie?
Przypominamy: do wymiany dowodu osobistego potrzebne są dwa zdjęcia, wniosek do pobrania w USC lub Urzędzie Miejskim (podpisujemy go dopiero w USC); odpis aktu urodzenia i ślubu, jeśli odbyły się poza gminą i dowód wpłaty 30 zł, najlepiej w kasie Urzędu Miejskiego.