MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewiele już zostało

Mariusz Strzelecki
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych do dobry moment, żeby spojrzeć również na cmentarze zapomniane i zaniedbane - prawosławne, ewangelicko- augsburskie i żydowskie. W powiecie aleksandrowskim jest ich kilkanaście. Kilka już zostało zinwentaryzowanych. Wiele praktycznie przestało istnieć.

     Ostatnio zakończyły się prace inwentaryzacyjne dwóch nekropolii - ewangelicko-augsburskiej w Białych Błotach pod Aleksandrowem (ten cmentarz jakiś czas temu został uporządkowany przez grupę aleksa-ndrowskich miłośników dziejów miasta) oraz żydowski przy ulicy Parkowej w Aleksandrowie Kujawskim. Inwentaryzacji dokonała Maria Polaszek, absolwentka kierunku konserwatorskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
     - W dokumentacji uporządkowanych cmentarzy znalazły się między innymi opisy dokładnej lokalizacji nekropolii, opis obecnego stanu, opis zachowanych nagrobków, sposobu pochówku, symboliki, usytuowania nekropolii - wyjaśnia dr Andrzej Cieśla, historyk, który społecznie zainicjował akcję inwentaryzacji innowierczych nekropolii rozsianych po całym powiecie. _- Dokumentacja zawiera również zalecenia konserwatorskie.
     _Inwentaryzacja obu nekropolii trwała przez ostatnie kilka tygodni. W Białych Błotach zachowały się nagrobki oraz drewniany krzyż, z cmentarza żydowskiego przy Parkowej nie zostało nic.
     Niebawem rozpocznie się inwentaryzacja kolejnych dwóch cmentarzy, w Otłoczynie (gm. Aleksandrów) protestanckiego, a w Służewie (gm. Aleksandrów) - żydowskiego.
     Wcześniej opracowano dokumentację dwóch nekropolii - żydowskiej w Nieszawie przy ul. Narutowicza i prawosławnej w Aleksandrowie przy ul. Wspólnej. Andrzej Cieśla zamierza doprowadzić do inwentaryzacji wszystkich innowierczych nekropolii w powiecie aleksandrowskim. Jest ich kilkanaście, m.in. w Aleksandrowie, Ciechocinku, Białych Błotach, Nieszawie, Nowym Ciechocinku, Służewie, Poczałkowie, Kamieńcu, Brudnowie i Starym Zbrachlinie.
     Z wielu pozostało tylko miejsce w pamięci najstarszych.
     Zdewastowany poniemiecki cmentarz przy ul. Słońsk Górny w Ciechocinku. Pomnik rodziny Mullerów i Adamów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska