Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewielu włocławian dostanie dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego

Joanna Lewandowska
fot. sxc
W tym roku niewielu niepełnosprawnych może liczyć na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. - Czuję się oszukana - mówi pani Henryka. Nie tylko ona. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odesłali z kwitkiem kilkaset osób.

Pani Henryka nie ma krtani. To, że w ogóle może mówić to rezultat silnej woli i długich, intensywnych i trudnych ćwiczeń. - Dla mnie i moich kolegów, którzy są po leryngektomii, czyli operacji wycięcia krtani, rehabilitacja to być albo nie być. - przekonuje kobieta. - Nam potrzeba jodu, niemal jak powietrza. Włocławianki nie stać jednak na to, by zafundować sobie wyjazd nad morze lub do uzdrowiska. Dlatego postanowiła poszukać pomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. O dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego ubiegała się w tym roku już po raz drugi.
Rok temu powiedziano jej, że o dotację można się starać raz na dwa lata, była więc pewna, że skoro w ubiegłym roku pieniędzy dla niej nie starczyło, tym razem się uda.
- Złożyłam wniosek już w lutym, pod koniec kwietnia, po licznych interwencjach i prośbach o udzielenie odpowiedzi oznajmiono mi, że moje podanie zostało rozpatrzone negatywnie - opowiada p. Henryka. - Wielu moich znajomych także dostało pismo z informacją o wyczerpaniu środków finansowych na turnusy rehabilitacyjne. Zupełnie tego nie rozumiem, dlaczego nam odmówiono? Może zbyt cicho mówimy?
Maria Ignatowska dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapewnia, że jest jej przykro, ale pracownicy MOPR nie mają wyjścia i muszą odmawiać dofinansowania. - To trudna sprawa, w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznał nam o trzydzieści procent mniej pieniędzy - wyjaśnia dyrektor. Na turnusy, które są dofinansowywane przez PFRON pojedzie nie około 700 włocławian, jak w ubiegłym roku, ale zaledwie 200.
Dyrektor Ignatowska przekonuje, że choć rozumie rozgoryczenie niepełnosprawnych, musiała tak rozdzielić pieniądze, by wystarczyło także na inne cele. Z tego funduszu MOPR dopłaca nie tylko do turnusów, ale także do sprzętu niezbędnego do rehabilitacji, do aparatów, protez, pieluch. Pieniądze przekazane przez PFRON trzeba także wydawać na warsztaty terapii zajęciowej, likwidację barier architektonicznych i pensje dla niepełnosprawnych, dla których utworzono stanowisko pracy.
Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego otrzymają w tym roku tylko dzieci i młodzież, którzy złożyli wiosek przed 20 kwietnia. Dopłatę z PFRON dostaną tylko dorośli niepełnosprawni upośledzeni w stopniu znacznym i umiarkowanym. Szansę mają przede wszystkim ci, którzy złożyli wniosek na początku roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska