NIK skontrolowała 11 ministerstw, centrale ZUS i NFZ, osiem urzędów wojewódzkich, osiem urzędów marszałkowskich, tyle samo starostw powiatowych oraz urzędów gmin. Raport obejmuje lata 2005-2009.
Kontrolerzy izby sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych zatrudnionych w organach administracji publicznej. Uwagę zwracano również na kwestię informowania i zachęcania niepełnosprawnych do podjęcia pracy oraz udziału w programach aktywizacji zawodowej.
Według NIK administracja publiczna zatrudnia za mało osób niepełnosprawnych. W sposób niewystarczający motywuje je także do wzięcia udziału w prowadzonych rekrutacjach.
W wielu przypadkach stwierdzono ponadto niedostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Barier architektonicznych nie było tylko w 9 z 118 skontrolowanych siedzib urzędów.
Na Kujawach i Pomorzu NIK prześwietliła Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Więcej informacji z naszego regionu na stronie www.pomorska.pl/region
W pierwszym przypadku izba miała zastrzeżenia do czasu pracy jednego z pracowników o umiarkowanej niepełnosprawności. Jak wynika z raportu, osoba ta pracowała w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Tymczasem zgodnie z kodeksem pracy, norma nie powinna przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. - Jeszcze w czasie kontroli dyrektor generalny wystąpił z propozycją rekompensaty finansowej dla tej osoby - wyjaśnia Piotr Kurek, rzecznik prasowy UW. - Pracownik nadal jest u nas zatrudniony, już w prawidłowym wymiarze czasu.
W Urzędzie Marszałkowskim wykazano natomiast, że liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest niezgodna ze stanem faktycznym.
Zdaniem NIK przyczyniły się do tego nierzetelnie wykonane deklaracje. - Jednemu z pracowników urzędu wygasł termin orzeczenia o niepełnosprawności - tłumaczy Agnieszka Nowak z biura prasowego UM. - W deklaracjach osoba ta została policzona jako pracownik posiadający stopień niepełnosprawności. Na skutek przeoczenia nie zapłacono za niego składki do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres kwiecień-wrzesień 2009 roku.
Urząd Marszałkowski skorygował już błąd i zapłacił składki wraz z odsetkami.
Udostępnij