Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż daje się we znaki placówkom

(pio)
sxc.hu
- Będzie jeszcze mniej klas w szkołach ponadgimnazjalnych, niż przypuszczaliśmy - mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji Ratusza.

Urzędnicy odpowiedzialni za bydgoską oświatę podsumowali wstępnie tegoroczny nabór do szkół średnich.

Niż daje się we znaki placówkom. Okazuje się, że od września będzie o przynajmniej 11 oddziałów mniej, niż w kończącym się roku szkolnym.

- W XII Liceum Ogólnokształcącym, które przenosi się z osiedla Bartodzieje na Osową Górę, będzie uruchomiona jedna pierwsza klasa zamiast dwóch planowanych, ponieważ nie było chętnych - zapowiada dyrektor Waszkiewicz. - Będzie się w niej uczyło ponad 30 uczniów.

Nie chcą być stolarzami

"Okrojona" zostanie też jedna klasa w Zespole Szkół Drzewnych przy ul. Toruńskiej. W zawodówce miało być pięć pierwszych klas, będą cztery. To dlatego, że do pierwszej klasy stolarzy zgłosiło się tylko 11 kandydatów.

Dla ucznia bez zmian

- Uczniowie i tak nie odczują tej zmiany - zapewnia Ilona Chilicka, dyrektor ZS Drzewnych. - Pójdą do oddziału łączonego. Będzie pół klasy zawodowej z zajęciami praktycznymi w warsztatach szkolnych i pół klasy pracowników młodocianych z zajęciami praktycznymi u różnych pracodawców. W technikum będzie bez zmian: jedna klasa.

Co z elektrykiem?

Ubędzie też przynajmniej jeden oddział w zawodówce ZS Mechanicznych nr 2 przy ul. Słonecznej. - Chętnych do nauki w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych było zaledwie dwóch, a kandydatów zamierzających zostać mechanikami precyzyjnymi - czterech - mówi Iwona Waszkiewicz. - W związku z tym, kształcenia w tych zawodach od września nie będzie. Pod znakiem zapytania stoi klasa w zawodzie elektryk w tym samym zespole szkół. Tutaj chętnych jest dziewięć osób.

Praca na wyciągnięcie ręki

Szkoda, że młodzież nie chce uczyć się fachu. Absolwenci takich szkół szybciej, niż po ogólniaku, znaleźliby pracę. W urzędzie pracy jest teraz przynajmniej po kilka propozycji pracy dla stolarza, mechanika, elektryka czy elektromechanika.
Są jednak technika, które od lat cieszą się popularnością wśród absolwentów gimnazjum. Do niektórych klas w gastronomiku, elektroniku czy budowlance startowało po parę osób na miejsce.

Na około 280 wolnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych, połowa to te w zawodówkach. Pojedyncze są w liceach ogólnokształcących.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska